Rekordowy wynik krakowskiego lotniska. W tym roku chcą obsłużyć ponad 7 mln pasażerów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie lotnisko w zeszłym roku obsłużyło prawie 7,4 miliona pasażerów. Jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezes Kraków Airport, to drugi wynik w historii portu – lepszy był tylko 2019 rok.

Ponad 7,4 miliona pasażerów

– Udało nam się odbudować ruch pasażerski w 88 procentach, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle Europy. Porty na naszym kontynencie średnio odzyskały 81 procent pasażerów sprzed pandemii – powiedział Radosław Włoszek.

Zdradził, że pasażerowie zazwyczaj latali do Rzymu, Barcelony oraz Tel Awiwu. Niezwykłym zainteresowaniem (ponad 31-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku) cieszyły się połączenia letnie. Najwięcej klientów udało się obsłużyć w lipcu, sierpniu oraz październiku.

W tym roku władze lotniska przewidują, że uda im się obsłużyć 7,3 miliona pasażerów. – Chcemy obsłużyć tyle samo pasażerów, co w zakończonym roku. Jednak dajemy sobie rezerwę, aby można było przyjąć więcej gości. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz – zaznaczył Włoszek.

Stany Zjednoczone i Igrzyska Europejskie

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń również optymistycznie patrzy w przyszłość. – Bardzo duży nacisk kładziemy na połączenia ze Stanami Zjednoczonymi. Chcemy, aby w tym roku było jak najwięcej lotów do Chicago oraz Nowego Jorku – podkreślił.

Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 liczy, że impreza sportowa, za którą jest odpowiedzialny również przyczyni się do wygenerowania dodatkowego ruchu turystycznego.

– Igrzyska Europejskie to impreza sportowa, której jeszcze nie było w Polsce – powiedział. – Do Krakowa przyjedzie ponad siedem tysięcy samych sportowców, a z całymi sztabami będzie ponad dziesięć tysięcy. Liczymy, że do Małopolski może dotrzeć minimum kilkadziesiąt tysięcy kibiców – dodał.