Ryanair. Krok w stronę ogromnej inwestycji w Krakowie

Michael O’Leary prezes Ryanaira fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do urzędu miasta trafił wniosek o pozwolenie na budowę centrum symulatorów i szkolenia personelu lotniczego grupy Ryanair.

O tym, że irlandzka spółka lotnicza chce wybudować w Krakowie tego typu centrum, przewoźnik poinformował w połowie czerwca tego roku. Michael O’Leary prezes Ryanaira powiedział, że budowa rozpocznie się w 2024 roku, a pełna zdolność operacyjna będzie możliwa w 2026 roku.

Inwestycja ma być warta około 600 mln złotych. Centrum zostanie wyposażone w 10 symulatorów lotów, w tym osiem hydraulicznych. Dzięki temu w ciągu jednego dnia będzie można przeszkolić pół tysiąca osób – pilotów, mechaników i członków cabin crew z całego kontynentu. W centrum pracę znajdzie 150 specjalistów. Szkolenia będą się odbywać na symulatorze Boeinga 737 „Gamechanger”.

– Będzie to pierwsze tego typu i najbardziej innowacyjne centrum w tej części Europy – stwierdził O’Leary. Inne tego typu centra są w Niemczech, we Włoszech czy na Wyspach Brytyjskich.

Wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji wpłynął do Urzędu Miasta Krakowa 1 grudnia. Urzędnicy wezwali jednak wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji.

Zaznaczony obszar inwestycji
Zaznaczony obszar inwestycji