Studenci AGH opracowują biomechaniczną protezę palców dłoni

fot. materiały prasowe
Studenci AGH pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni dla pacjentów po amputacjach urazowych. Efektem prac ma być proteza przyszłości – wytrzymała, ruchoma, funkcjonalna, a przede wszystkim spersonalizowana. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego.

Urazowa utrata palców dłoni wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności kończyny  i niesie za sobą wiele niedogodności w życiu codziennym. „Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint” ma służyć pacjentom po amputacjach urazowych jednego lub dwóch palców.

Studenci AGH realizują projekt kompleksowo: od modelowania i konstrukcji, przez produkcję (wydruk), po testowanie. Opracowali już cztery prototypy protez. W trakcie prac studenci wykorzystują specjalistyczne oprogramowanie i korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Wybrane elementy protez drukowane są z proszków metali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne poprawienie własności mechanicznych protezy oraz przedłużenie czasu eksploatacji części.

W planach zespołu konstruktorów jest przetestowanie finalnego prototypu na wyselekcjonowanej przez zespół lekarski z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie grupie pacjentów.

– Naszym celem jest skonstruowanie funkcjonalnej mechanicznej protezy palca z wykorzystaniem technik druku 3D. Chcemy aby nasze protezy pomogły w powrocie do możliwie pełnej sprawności osobom po urazowych utratach palców dłoni – mówią autorzy projektu. – Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D. Nasz projekt ma charakter niekomercyjny – zależy nam na możliwie szerokiej dostępności projektowanych protez – dodają.