Szykują się duże rozbiórki pod nową inwestycję mieszkalną w Płaszowie

Myśliwska 68 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zatwierdzono projekt budowlany i rozbiórkę hal magazynowych przy ulicy Myśliwskiej na rzecz budowy obiektu ze 145 mieszkaniami.

Na działce o powierzchni ponad 5 ha przy ul. Myśliwskiej 68, gdzie obecnie znajduje się szereg budynków o charakterze gospodarczym i magazynowo-biurowym, ma stanąć budynek wielorodzinny z usługami na parterze. Zanim jednak do tego dojdzie, należy oczyścić teren i zburzyć kilkanaście budynków.

W maju wydano pozwolenia na rozbiórkę m.in. budynków biurowych, magazynów, hal, wiat, kontenerów, instalacji i budynków gospodarczych zlokalizowanych na działce. Nie wiemy, kiedy rozpoczną się wyburzenia. – Do samego inwestora należy decyzja o terminie podjęcia prac rozbiórkowych – tłumaczy wydział architektury miasta.

Inwestorem jest spółka NP 20, która zamierza wybudować obiekt liczący 145 mieszkań i 181 miejsc parkingowych. – Zapewniono ilość miejsc postojowych naziemnych w liczbie 35, w tym 8 stanowisk na kartę parkingową i 146 miejsc w garażu podziemnym budynku – informują urzędnicy. – Zapisy powyższej decyzji są zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ,,Rejon Ulicy Koszykarskiej”.

Płaszów świetną lokalizacją inwestycyjną?

Tak stwierdził w rozmowie z LoveKraków.pl Damian Kapitan, prezes Budimex Nieruchomości. – Kraków jest jednym z naszych głównych rynków. Chcemy uruchamiać tu nowe projekty. Oczywiście będziemy celować w dzielnice, które dzisiaj są bardzo rozwojowe i zapewniają mieszkańcom dostęp do infrastruktury. Płaszów, Łagiewniki czy Podgórze są bardzo interesującymi lokalizacjami inwestycyjnymi – mówił.

Tylko przy samej ulicy Myśliwskiej powstały w ostatnim czasie, czy też są w trakcie realizacji takie inwestycje jak Myśliwska Park, osiedle Nowa Myśliwska czy Myśliwska 66.

– Płaszów jest to interesujący teren, ale w długofalowym ujęciu. Dziś możemy kupić tam tanio ziemię, która będzie warta o wiele więcej, jednak nie wiemy, kiedy to nastąpi. Kluczem jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, co może trwać nawet dekadę – dodaje Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska.

Chybowski przypomina, że władze Krakowa podjęły działania mające na celu umożliwienie budowy wieżowców w Płaszowie, nawet do 250 metrów wysokości. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego (uchwalony w 2011 roku) na to nie pozwala. – Właściciele pobliskich domów będą protestować przeciwko uchwaleniu takiego planu. Teren inwestycji to 680 ha obszaru głównie przemysłowego. Działające tam firmy będą zmuszone przenieść się poza Kraków – konkluduje właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze