Tak będą wyglądać bloki przy Parku Matecznego. 9 budynków od dewelopera znanego z Górki Narodowej

fot. Materiały prasowe
600 mieszkań w 9 budynkach, z których najwyższy będzie miał 7 kondygnacji – tak mają wyglądać „Apartamenty Park Matecznego”, które powstają właśnie tuż obok krakowskiego parku zdrojowego. Buduje deweloper, który na koncie ma realizację m.in. osiedla Górka Narodowa.

O inwestycji planowanej w pobliżu ronda Matecznego, tuż obok parku zdrojowego i biurowców przy Wadowickiej, informowaliśmy już w maju. Jak wówczas pisaliśmy, na zabudowywanej właśnie działce do niedawna znajdowały się różnego rodzaju budynku magazynowe, usługowe i garaże. Wcześniej funkcjonowała tam Fabryka Narzędzi Wiertniczych „Georyt”, a jeszcze wcześniej, przed wojną, prywatna fabryka Gwoździ i Wyrobów Żelaznych „Rydlówka”.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Za nową inwestycję na tych terenach odpowiada firma Dom Development, która właśnie zaprezentowała wizualizacje oraz bardziej szczegółowe plany dotyczące powstającego osiedla.

Nowa inwestycja pod nazwą Apartamenty Park Matecznego będzie się składać z łącznie 9 budynków, w których znaleźć się ma około 600 mieszkań o powierzchni od 29 do 114 mkw. Osiedle ma być otwarte, z „bogato zaaranżowaną zielenią”, a same budynki nawiązywać mają do architektury krakowskich kamienic. Ich wysokość będzie różna, w najwyższych punktach mają one sięgać siedmiu kondygnacji.

– Działek, na których można realizować takie duże, przemyślane projekty, praktycznie już w Krakowie nie ma – podkreśla Marcin Rams, prezes Dom Development Kraków

I dodaje, że największymi atutami powstającego osiedla jest przede wszystkim lokalizacja oraz sąsiedztwo parku zdrojowego. Zapewnia też, że nie zabraknie zieleni, nie trzeba też się będzie martwić o korki na ul. Rydlówka, bo wkrótce oddana ma być nowa droga w pobliżu, deweloper zamierza też wybudować dodatkowy łącznik.

Na 600 mieszkań przewidziano ok. 500 miejsc postojowych, w większości w garażach podziemnych. Do tego na osiedlu znaleźć się ma 11 lokali usługowych.

Najpopularniejsze najwyższe piętra

Ile będą kosztować mieszkania? Obecnie ceny zaczynają się od 16,3 tys. zł za metr kwadratowy. Jak słyszymy od przedstawicieli dewelopera, z zainteresowaniem problemu nie ma. Sprzedaż mieszkań w pierwszym budynku ruszyła w maju, w kolejnych dwóch w tym tygodniu, a szczególnym powodzeniem cieszyć się mają mieszkania na piętrach najwyższych, z tarasami i wyjściem na dach. Tam też ceny za metr są najwyższe.

Zakończenie budowy I etapu planowane jest czwarty kwartał przyszłego roku. Ostatnie budynki mają być gotowe w roku 2028. Jak podkreślają przedstawiciele Dom Development, to pierwsza ich tak autorska realizacja w Krakowie. Firma powstała w 1996 r. zaczynając od inwestycji w Warszawie, później rozszerzając działalność na Wrocław, Trójmiasto i w końcu, trzy lata temu, na Kraków.

Kraków jest miastem dość specyficznym, wymagającym, zastanawialiśmy się czy firmy z Warszawy będą tu dobrze przyjęte, postanowiliśmy jednak spróbować. W końcu to drugi największy rynek deweloperski w Polsce (choć jeśli chodzi o operujące na nim podmioty rozdrobniony), jednocześnie z wielkim potencjałem – opowiada prezes Dom Development Jarosław Szanajca.

Górka i 29. Aleja

W lipcu 2021 r. firma przejęła udziały Sento S.A., przejmując jednocześnie realizację osiedla Górka Narodowa, następnie, w lutym 2022 r., przejęła udziały w spółkach mieszkaniowych z Grupy BUMA. W maju tego samego roku ogłosiła komercyjny start jako Dom Development Kraków.

Jak mówi dziś Szanajca, Górka Narodowa to „przemyślana, wieloetapowa inwestycja z pełnym zapleczem usługowym i przestrzeniami do życia”. Jednocześnie „sprzedażowa lokomotywa” dla firmy, która w tym momencie chwali się oddaniem 49 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Obecnie deweloper rozpoczął ostatni etap realizacji Górki Narodowej, poza tym buduje Osiedle 29. Aleja u zbiegu al. 29 Listopada i ul. Prandoty oraz Osiedle Przy Malborskiej, gdzie właśnie oddawany jest pierwszy budynek.

Biorąc pod uwagę zeszłoroczne wyniki, Dom Development jest trzecim pod względem liczby sprzedanych w Krakowie mieszkań deweloperem. W 2023 roku w stolicy Małopolski firma sprzedała 458 mieszkań.