Tłok na Matecznym. Niezwykle atrakcyjne miejsce dla deweloperów

mateczny office, merari fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wkrótce zasoby biurowe przy rondzie Matecznego sięgną 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu. Skąd bierze się tak wysoka atrakcyjność tej lokalizacji?

Aktualnie w obrębie ronda Matecznego funkcjonuje 10 biurowców oferujących łącznie 88,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Już wkrótce zasoby te mają jednak szanse przekroczyć 100 tys. mkw., a stanie się tak za sprawą czterech realizacji: Mateczny Office, Business Offices Rondo 1, Hubpoint i Wadowicka 3 (III faza budowy).

– W Warszawie analogicznym przykładem jest rondo Daszyńskiego, wokół którego powstaje obecnie kilka nowych wieżowców. Już teraz w najbliższej okolicy tego ronda znajduje się ponad 370 tys. mkw. powierzchni biurowej, a niedługo jego całkowite zasoby zwiększą się do niemal 515 tys. mkw. Tym samym będzie to pięć razy więcej, niż dostępna powierzchnia przy rondzie Matecznego – wyjaśnia analityk powierzchni biurowych Agnieszka Kuehn, Savills.

W południowej części Krakowa znajduje się ponad 40 proc. całkowitej powierzchni biurowej dostępnej w mieście (614,1 tys. mkw.). To drugi po centrum tak atrakcyjny obszar wśród deweloperów biurowych ze względu na dojazd i dostępność usług. Linia tramwajowa, duży wybór restauracji, kawiarni czy sklepów stanowią równie ważne atuty przyciągające najemców. Na wybór deweloperów wpływ mają także plany miejscowe, dostępność działek oraz ceny gruntów.

– Rondo Matecznego jest bardzo dobrze skomunikowane, jeżeli chodzi o komunikację publiczną i bliskość centrum. Do tego dochodzą nowe ścieżki rowerowe w okolicy. Te dwa elementy sprawiają, że pomimo iż na rondzie zaczyna się robić ciasno, to nie jest to lokalizacja, do której trzeba jeździć samochodem, od czego w zasadzie docelowo powinniśmy odchodzić w centrach miast – mówi Agnieszka Kuehn.

Transakcje odwołano

Trzeci budynek kompleksu biurowego Wadowicka 3 dorównuje już wysokością swoim sąsiednim bliźniakom. Na etapie szkieletu konstrukcji znajduje się również Mateczny Office. Najbardziej zaawansowany etap prac ma miejsce w obiekcie Hubpoint rozciągającym się wzdłuż nowej kładki pieszo-rowerowej (elewacja od strony ul. Kamieńskiego została wykonana).

– Obecnie poziom komercjalizacji przestrzeni biurowej wynosi ponad 50 proc., a jeśli wszystkie rezerwacje się potwierdzą, to będziemy mieli już około 70 proc. Zakończenie inwestycji planujemy na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku – informuje Witold Indrychowski przedstawiciel inwestora Mateczny Office.

Jak tłumaczy Indrychowski z biura inwestora Merari, epidemia spowodowała, że transakcja sprzedaży całego budynku została odwołana. Dlatego ostatecznie zdecydowano się sprzedawać poszczególne lokale. Firmy w obiekcie będą w znacznej mierze skoncentrowane na obsłudze klientów w ramach działalności związanej z rynkiem finansowo-podatkowym, ubezpieczeniowym i nieruchomościowym – na parterach zostanie uruchomiony serwis i sprzedaż produktów premium.

Jeszcze ciaśniej przy rondzie Matecznego

W lipcu grupa Howell Estates rozpoczęła roboty nad nową inwestycją tuż przy Mateczny Office, tym samym zagospodarowując jeszcze więcej miejsca pod przestrzeń biurową. Koniec prac nad tym budynkiem przewidziano na grudzień 2021 roku.

Business Offices Rondo 1 będzie pięciokondygnacyjnym obiektem o powierzchni 4 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Spółka Howell Estates planuje przeznaczyć część parterową pod działalność handlowo-usługową, natomiast kolejne piętra będą działały w funkcji biurowej. – Na najwyższej kondygnacji przewidziany jest taras z pięknym widokiem na panoramę Krakowa. Szczególnie rekomendowany na elegancką restaurację – czytamy na stronie internetowej inwestora.

Nowo powstający biurowiec sprzyja rozwojowi zagłębia biznesowego w okolicy ronda Matecznego. – Budynek prawdopodobnie przyciągnie klientów do firm w naszym budynku. Sądzimy jednak, że nasze powierzchnie są ciut bardziej prestiżowe, co wynika z charakteru rozwiązań projektowych, które zastosowaliśmy. Zwracamy się do trochę innej grupy odbiorców – dodaje Witold Indrychowski, Mateczny Office.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze