Czy warto inwestować w Krakowie? Ponad 800 szefów firm działających w Polsce doceniło Kraków przede wszystkim za lokalizację jako miejsce do życia, potencjał edukacyjny czy biznesowy. Kraków jest dla nich atrakcyjny z powodu korzystnego położenia geograficznego, co ma przełożenie na wysoką ocenę transportu lotniczego.
Najnowsza, 3. edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - Business Environment Assessment Study, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Krakowie przez szefów 809firm w Polsce. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji.
W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.
Kraków stabilny mimo pandemii
Wśród respondentów badania, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, Kraków cieszy się wysokim zainteresowaniem. Średnia ocena miasta wynosi 6,7 punkta (spadek o 0,2 p w porównaniu do 2019 r.) w 10-stopniowej skali, co plasuje miasto na trzecim miejscu w rankingu (ex-equo z Katowicami). Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9 p), potencjał edukacyjny (7,7 p) oraz potencjał biznesowy (7,7 p).
– Kraków to przede wszystkim silny ośrodek sektora nowoczesnych usług biznesowych czy start-upów. Notowana w ostatnich latach dynamika wzrostu to przede wszystkim zasługa firm działających w regionie, dzięki którym Małopolska otrzymała tytuł jedynego regionu w Polsce z wydatkami B+R powyżej 2% PKB. Bez dalszego rozwoju sektora przedsiębiorstw aktualny potencjał Krakowa i regionu może nie zostać wykorzystany w pełni, szczególnie w dobie pandemii – mówi Agnieszka Pala, menadżer Centrum Business in Małopolska.
– Kraków to synonim miejsca atrakcyjnego do życia, dynamicznego rozwijania kariery zawodowej oraz prowadzenia biznesu. To miejsce zapewniające możliwości rozwoju napędzane potencjałem absolwentów najlepszych szkół wyższych, z dodatnim przyrostem naturalnym oraz bogatym zapleczem edukacyjnym i kulturalnym – tłumaczy Radosław Kostka z firmy Vastint.
Siła krakowskiej infrastruktury i nieruchomości
Kraków leży na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych i jego korzystne położenie geograficzne sprzyja płynnej komunikacji. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 7,5 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port lotniczy Kraków Airport, drugi pod względem wielkości w kraju, zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i innych kontynentów.
Wartością dodaną dla krakowskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - 157 000 mkw. w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa małopolskiego wynoszą obecnie 1,6 mln mkw. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 6,5 p a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,8 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku.
– Kraków ma bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko, które w latach 2018-2019 obsłużyło ponad 8 mln pasażerów rocznie. Miasto jest także dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski. Atutem Krakowa jest niewątpliwie jego położenie w sąsiedztwie autostrady A4, dzięki czemu jest też rozpoznawalnym ośrodkiem logistycznym – komentuje Dariusz Madej, Cushman & Wakefield.
– Krakowski rynek biurowy postrzegany jest jako topowa lokalizacja dla firm świadczących usługi dla biznesu, które chcą rozwijać się w sektorze nowoczesnych technologii czy R&D. Motorem napędowym rynku biurowego jest popyt z sektora usług SSC/BPO, głównie w segmencie Business Services oraz IT, ale również R&D, call i service center – dodaje ekspert.
Rosnący potencjał edukacyjny
Dwadzieścia trzy uczelnie wyższe, a wśród nich jeden z najstarszych uniwersytetów, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Kraków liczy sobie ponad 129 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (32,9 tys.), potem w obszarze finansowym (17,7 tys.) a następnie w IT (9 tys.). Potencjał edukacyjny został oceniony na 7,9 p w dziesięciostopniowej skali.
– Perła Małopolski nieustannie przyciąga inwestorów. Przykładem jest nowa inwestycja z branży Fintech. Firma wywodząca się z Austrii będzie szukać 300 pracowników. Obecni gracze też nie zwalniają tempa wzrostu, co gwarantuje także rozwój potencjału edukacyjnego, szczególnie w obszarach nowych technologii – wyjaśnia Sebastian Wysocki, Antal.
Rozwój krakowskiego rynku pracy
Mocną stroną Krakowa są kadry o kompetencjach lingwistycznych, a także obecność kadry z obszaru administracji i HR. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Z perspektywy potencjału zatrudnienia, otwartość na kandydatów zlokalizowanych w innych miastach przyniosła Krakowowi korzyści.
– Część krakowskich firm w bardzo dużym stopniu otworzyła się na całkowitą lub częściową pracę z domu. To spowodowało, że potencjał zatrudniania specjalistów IT w Krakowie wzrósł. Kandydaci z innych miast, którzy do tej pory nie rozważali Krakowa na swoich mapach zawodowych, zaczęli uczestniczyć w rekrutacjach, a firmy, które wcześniej nie brały pod uwagę osób dojeżdżających z daleka, zapraszały takich kandydatów do procesów rekrutacyjnych – komentuje Karolina Giza, Antal.