Ul. Okulickiego. Zniknie spółdzielnia, pojawi się hotel?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za ponad 200 tys. złotych inwestorzy uzyskali możliwość zmiany przeznaczenia terenu przy ul. Gen. L. Okulickiego. Zamierzenie jest takie, by w miejsce zabudowań przemysłowych pojawił się hotel.

W zeszłym wieku miodowe klosze na drewnianym kinkiecie lub przyczepione bezpośrednio do sufitu znajdowały się praktycznie w każdym polskim domu. W Krakowie produkowała je na przykład Elektrotechniczna Spółdzielnia Inwalidów. Do tej pory wyroby te można kupić m.in. na portalach internetowych. Spółdzielnia zajmowała charakterystyczny budynek na os. Józefa Strusia 20, przy ul. Gen. Okulickiego. W XXI wieku zakład nadal działał, wykonując różnego rodzaju prace obróbkowe (m.in. spawanie czy lakierowanie) zatrudniajac osoby niepełnosprawne. Wkrótce to miejsce przejdzie do historii.

1 kwietnia na stronie internetowej zakładu pojawił się komunikat: „Z powodów ekonomicznych nasza firma została zmuszona postawić się w stan likwidacji (…)”.

Powstanie hotel?

Niedawno prezydent Krakowa zgodził się na zmianę sposobu użytkowania wieczystego nieruchomości na cel turystyczny. Wiąże się to z planami wyburzenia mieszczącego się tam obiektu i w zamian postawienia hotelu (pozwolenia na te zamierzenia wydał prezydent pod koniec zeszłego roku).

Użytkownikiem wieczystym jest spółka komandytowa, którą tworzą przedsiębiorcy z SAO Investments, znani projektanci i deweloperzy, którzy na swoim koncie mają kilka obiektów, w tym hotelowych w całej Polsce. W Krakowie odpowiadają za apartamentowiec przy ul. Piłsudskiego 1, a także za projekt rewitalizacji kompleksu przy ul. Dolnych Młynów 20.

Inwestor, zgodnie z zapisami umowy, ma rozpocząć budowę nie później niż w połowie przyszłego roku i skończyć nie później niż z końcem 2028 roku. Zmiana celu użytkowania terenu została ustalona na ponad 230 tys. złotych.

28 stycznia tego roku dla inwestycji został wydany dziennik budowy, ale na razie żadnych innych terminów nie ma. – W projekcie budowlanym nie został wskazany termin prac rozbiórkowych, inwestor nie ma takiego obowiązku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami termin rozpoczęcia prac budowlanych (rozbiórkowych) wskazuje się w przypadku procedury zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych – informuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce