W Krakowie wciąż najwięcej inwestuje się w biurowce

375 mln euro – tyle wyniosła wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Krakowie w 2020 roku. Zdecydowana większość tej sumy, bo aż 85%, dotyczyła nieruchomości biurowych – podaje firma doradcza Savills.

Wśród największych transakcji minionego roku były sprzedaż dwóch budynków kompleksu High5ive wybudowanego przez Skanska funduszom nieruchomości zarządzanym przez Credit Suisse Asset Management oraz sprzedaż Equal Business Park zrealizowanego przez Cavatina Holding do konsorcjum zarządzanego przez Apollo-Rida Poland.

Zainteresowanie inwestorów przykuły również obiekty magazynowe, będące w czasach pandemii coraz bardziej pożądaną klasą aktywów. Przykładem takiej transakcji zrealizowanej w 2020 roku był największy budynek w ramach parku logistycznego 7R Park Kraków (ok. 41 tys. mkw.), który firmy 7R i Hillwood sprzedały funduszowi inwestycyjnemu zarządzanemu przez GLL Real Estate – przedstawia dyrektorka działu badań i analiz w firmie Savills Wioleta Wojtczak

Globalna tendencja związana z mniejszą aktywnością inwestorów w segmencie handlowym miała swoje odzwierciedlenie również w regionie Małopolski, gdzie właściciela zmieniły m.in. obiekty wycofującej się z Polski sieci Tesco – Echo Investment kupił portfel trzech nieruchomości tej sieci: w Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi za łączną kwotę 41,6 mln euro – wyjaśnia ekspertka Savills.

W Krakowie biura, w Polsce magazyny

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych tym razem w całym kraju w 2020 roku wyniosła 5,29 mld euro. Rynek inwestycyjny zdominował sektor magazynowy, który odpowiadał za połowę całkowitego wolumenu i po raz pierwszy w historii okazał się bardziej pożądaną klasą aktywów od nieruchomości biurowych i handlowych.

Ostatni kwartał w roku przyjęło się traktować jako okres, w którym aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych jest największa. Zgodnie z danymi Savills, w 2020 roku najwyższą wartość transakcji (ok. 1,7 mld euro) odnotowano jednak w pierwszym kwartale, kiedy pandemia koronawirusa nie była jeszcze w Europie tak odczuwalna.

Wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym w 2020 roku wyniosła 1,98 mld euro (37,5 proc. całorocznego wolumenu i spadek o 48 proc. rdr.). W ciągu minionych 12 miesięcy właściciela zmieniły m.in. takie obiekty jak Lixa, T-Mobile Office Park, Wola Center i Prosta Office Tower w Warszawie czy Equal Business Park w Krakowie.

Wbrew obawom i powszechnym odczuciom, których źródła należy upatrywać we wciąż dominującej w wielu firmach pracy zdalnej, rynek nieruchomości biurowych nie ucierpiał tak znacząco, jak mogłoby się wydawać. Pomimo pandemii wciąż zawierane były transakcje najmu powierzchni biurowych, w tym jedna spektakularna, która okazała się rekordowa dla polskiego rynku. W 2021 roku może to dać inwestorom komfort do powrotu do lokowania kapitału w tym sektorze – tłumaczy Tomasz Buras, prezes Savills w Polsce.