Widok na Wawel to kilka tysięcy złotych więcej za metr

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ulica Kościuszki za kilka lat może przeobrazić się w najbardziej ekskluzywny obszar miasta, gdzie nowoczesne apartamenty i hotele zastąpią odrapane kamienice, a rozwój terenów zielonych, rekreacyjnych oraz ciągów komunikacyjnych przyczyni się do wzrostu cen mieszkań do nawet 30 tys. zł za metr kwadratowy.

Deweloperzy nie śpią i konsekwentnie realizują swoje inwestycje w obrębie ulicy Kościuszki od kilku lat. Są to przede wszystkim wielorodzinne inwestycje mieszkaniowe skierowane ku zamożniejszej grupie klientów, gdzie 30 tys. zł za metr kwadratowy w niedalekiej przyszłości to bardzo prawdopodobny scenariusz.

− Stare kamienice wymagały olbrzymich nakładów finansowych, które przekraczały możliwości właścicieli w tym zakresie. Deweloperzy doskonale wiedzą, że samym remontem nie osiągną stosownego standardu mieszkań, czyli możliwego do sprzedaży lokum za duże pieniądze. Słyszałem o rekordowych cenach sprzedaży sięgających 22-27 tys. za metr kwadratowy − mówi Szczęsny Filipiak, przewodniczący Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Na obszarze pomiędzy mostem Dębnickim a ujściem Rudawy powstaje obecnie przynajmniej pięć inwestycji apartamentowych: Kościuszki 39 (Core Development), Kościuszki 22 (Dasta Invest), Kościuszki 47 (GMC Development/Remin), Duo Residence − Kościuszki 60 (Ekopark), Kościuszki 27 (Ashville). Dodajmy, że kilka lat temu Echo Investments ukończyło projekt Kościuszki Apartments.

5 tys. zł więcej za widok na Wawel

Krzysztof Bartuś, ekspert rynku krakowskich kamienic z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, jest zgodny co do tego, że ulica Kościuszki wkrótce zamieni się w aleję luksusowych apartamentowców. − Jedyną alternatywą mogą być hotele. Przybędzie ich jeszcze kilka, a zatem ruch turystyczny nieco wzrośnie w tej okolicy − dodaje ekspert.

Prawie wszyscy inwestorzy sprzedający mieszkania w tym rejonie podkreślają w swoich ofertach jedno: „widok na Wawel”, jakby to było najważniejszym punktem zakupu. − Widok na Wawel to jest magnes dla tej lokalizacji, zresztą podobnie jest po drugiej stronie Wisły na Starych Dębnikach. Sam widok z okna na wzgórze wawelskie podnosi cenę mieszkania o co najmniej pięć tysięcy złotych za metr kwadratowy − mówi Krzysztof Bartuś.

Teren ciągnący się po południowej stronie ulicy Kościuszki, wzdłuż bulwaru Rodła, został przeznaczony w planie miejscowym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługi. Sam plan dla bulwarów wiślanych natomiast gwarantuje tam rozwój terenów zielonych oraz przeznaczonych pod sport i rekreację.

− Piękny widok z okna zawsze miał swoją cenę, ale bliskość rzeki, zieleni i tereny rekreacyjne, które nie będą zabudowane, nabierają jeszcze większej wartości z uwagi na coraz gęstszą zabudowę w centrum. Taka enklawa zieleni i rekreacji jest w cenie. Ponadto szeroko zakrojone plany dla bulwarów, w tym rozbudowa ścieżek wzdłuż Rudawy i Wisły pobudza wyobraźnie nabywców − wyjaśnia Krzysztof Bartuś.

ul. Kościuszki
ul. Kościuszki

Jeszcze lepsza komunikacja wywinduje ceny?

Na wzrost atrakcyjności terenów w obrębie ul. Kościuszki, a zatem na jeszcze wyższe ceny mieszkań, może wpłynąć rozwój tras komunikacyjnych. − Wkrótce rozpocznie się przebudowa tej ulicy, a jeśli doczekamy się budowy Trasy Zwierzynieckiej i Balickiej, to cały Zwierzyniec odzyska swój ekskluzywny wymiar − zaznacza przewodniczący dzielnicy Szczęsny Filipiak.

Jak informowaliśmy wcześniej, przebudowa ulicy Zwierzynieckiej i Kościuszki może rozpocząć się dopiero w 2022 roku. Jeśli chodzi zaś o Trasę Balicką, to miasto chce opracować koncepcję budowy trasy do końca roku.

Krzysztof Bartuś dodaje, że równie kluczową inwestycją dla tego rejonu, jest kładka łącząca Dębniki i Salwator. − To domknie całą ulicę Kościuszki. Cały ten obszar od mostu Dębnickiego do kładki stanie się „jednym wielkim spacerniakiem rekreacyjnym” − podsumował. Niestety tak jak w przypadku przebudowy dróg, nie znamy realnego terminu powstania kładki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec