Więcej mieszkań będzie dopiero za dwa lata

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najnowsze dane dotyczące budownictwa wskazują, że będziemy mieć do dyspozycji więcej mieszkań dopiero za dwa lata. Obecnie liczba oddawanych lokali spada.

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale tego roku oddano do użytkowania 48,3 tys. mieszkań. Porównując do danych z I kwartału 2023 roku oznacza to spadek o 6,8 tys. mieszkań.

Same mieszkania są też mniejsze: przeciętna powierzchnia nowo oddanego mieszkania (w tym są domy, dla mieszkań średnia wynosi około 50 mkw.) to 91 mkw., co oznacza spadek powierzchni o ponad pięć metrów w stosunku do zeszłego roku. Niewiele zmienia się w rankingu województw: nadal najwięcej wybudowano w woj. mazowieckim (18,6 proc. rynku krajowego) oraz w Małopolsce (11 proc.).

Dobre wieści odłożone w czasie

Deweloperzy i osoby prywatne ruszyli z realizacją ponad 60 tys. mieszkań. Tutaj widać zwiększenie liczby o 21,5 tys., co przekłada się na 55-procentowy wzrost. Z tego blisko 70 procent znajdzie się w sprzedaży lub na wynajem.

– W omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę (oraz dokonano zgłoszeń z projektem, w tym objętych uproszczoną procedurą dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych) dla 70 tys. mieszkań – o 17,9 tys. więcej niż przed rokiem – informuje GUS.

Dobre wiadomości dotyczące zwiększenia budowy są jednak odłożone w czasie. GUS przypomina, że średni czas realizacji bloku w Polsce wynosi 22 miesiące, dlatego realnie mieszkania ta będą do odbioru w okolicach 2026 roku.

W Krakowie posucha

Pod Wawelem jest obecnie 3-4 tys. ogłoszeń z mieszkaniami. W I kwartale tego roku w Krakowie deweloperzy wprowadzili 11 inwestycji. Tymczasem eksperci od rynku nieruchomości podkreślają, że o równowadze na rynku można mówić dopiero przy około 8 tysiącach ofert.

Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Rynku Nieruchomości, podkreśla, że w Krakowie realizowanych jest ponad 70 inwestycji, co kilka lat temu standardem było około 200. Deweloperzy też wycofali lokale ze sprzedaży z uwagi na wzrosty cen. Niektórym opłaca się poczekać. Spadła też sprzedaż mieszkań w stolicy Małopolski. W stosunku do początku zeszłego roku krakowianie kupili o 23 proc. lokali mniej.

Jakie ceny?

Według raportu portalu rynekpierwotny.pl średnia cena mieszkania w stanie deweloperskim wynosiła w maju 16,3 tys. zł za metr kwadratowy. To o 20 proc. więcej niż rok temu.

Najdroższe dzielnice to Grzegórzki (ponad 21 tys./mkw.), Zwierzyniec (ponad 20 tys. zł/mkw.) i Krowodrza (ok. 19 tys. zł/mkw.). Najtaniej jest na Wzgórzach Krzesławickich, które znacząco odbiegają od średnich cen w innych dzielnicach – 10,5 tys. zł/mkw.