Wielki gracz rusza na podbój rynku deweloperskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Griffin Real Estate, autor największego przejęcia na polskim rynku nieruchomości, planuje podbić krajowy rynek deweloperski. Po zakupie 65,99% akcji spółki Echo Investment, inwestor przygotowuje się do przejęcia kolejnej wielkiej firmy. Zakup pozwoliłby na  objęcie pozycji lidera na rynku mieszkaniowym i dostarczanie 5-6 tysięcy lokali rocznie. Firma planuje też rozwinąć sieć akademików, domów opieki i biurowców.

Przejęcie akcji Echo Investment to nie koniec planów Griffin Real Estate. Teraz inwestor chce rozszerzyć swoją ofertę na rynku mieszkaniowym. Jak zapewniła nas Dorota Wysokińska-Kuzdra, Senior Partner Griffin Real Estate, prowadzone są zaawansowane rozmowy, jednak na szczegóły trzeba jeszcze zaczekać.

– Potwierdzam, że jesteśmy zainteresowani, aby rozwijać nasz biznes mieszkaniowy. Prowadzimy rozmowy z kilkoma liczącymi się podmiotami, jednak na tym etapie nie mogę zdradzić nazw i dalszych szczegółów – mówi Wysokińska-Kuzdra.

Przedstawicielka inwestora nie ukrywa też, że firma planuje zdominować polski rynek deweloperski. – Chcemy stworzyć dewelopera – lidera na polskim rynku mieszkaniowym. W portfolio grupy mamy już Echo Investment, które plasuje się na szóstym miejscu rankingu deweloperów w Polsce. Po połączeniu z innym podmiotem mogłoby być numerem jeden – dodaje Dorota Wysokińska-Kuzdra.

Griffin Real Estate planuje dostarczać na polski rynek mieszkaniowy 5-6 tysięcy mieszkań rocznie w segmencie popularnym. Z planów firmy wynika, że najwięcej z nich będzie powstawać w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i we Wrocławiu. Część z nich będzie dostępna również na wynajem.

Nie tylko mieszkania

Dodatkowo w planach inwestora jest też rozwój sieci akademików Student Depot, w której znajdują się już obiekty w Poznaniu, Łodzi i w Lublinie. Obecnie sieć dysponuje 1,2 tys. łóżkami, a w ciągu trzech lat planuje zwiększyć ich liczbę do 7-8 tysięcy.

– Następne domy studenckie chcemy budować m.in. w Krakowie, Poznaniu i w Warszawie, ale także innych dużych ośrodkach akademickich w całym kraju. Kolejnym pomysłem są domy opieki długoterminowej i tak jak w poprzednich przypadkach, myślimy raczej o całej sieci niż pojedynczych placówkach – zdradza Dorota Wysokińska-Kuzdra.

Dodatkowo w kręgu zainteresowań Griffin Real Estate jest też podbicie rynku biurowego. Tutaj na pozycję lidera wysuwa się Kraków, który zdaniem przedstawicielki firmy jest idealnym miejscem do rozwijania tego biznesu.

– Kraków od lat jest bardzo wysoko w światowych rankingach jako lokalizacja dla międzynarodowych firm, które swoje usługi globalne prowadzą właśnie z Krakowa. Siedziby swoje lokują tam zarówno firmy lokalne, jak również firmy z sektorów BPO/SSC. Szczegóły konkretnych transakcji będziemy zdradzać w swoim czasie – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra.

Skąd pomysł na ekspansję?

– Żeby inwestycja w mieszkaniówkę okazała się takim sukcesem, jak planujemy, musi być prowadzona na dużą skalę. Polski rynek deweloperski jest bardzo rozdrobniony. Największy gracz na rynku warszawskim w skali całego kraju ma zaledwie kilka procent rynku. My chcemy mieć znacznie więcej. Im większe portfolio, tym większe możliwości, lepszy efekt skali oraz ciekawsze dalsze możliwości inwestycyjne – podsumowuje Wysokińska-Kuzdra.

comments powered by Disqus