Wybudują trzy biurowce, które mogą zostać połączone kładkami

fot. TriGranit

W lipcu firma TriGranit rozpocznie budowę biurowca H w ramach kompleksu Bonarka For Business. Będzie to ósmy budynek na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Bonarka. W przyszłości planowane są jeszcze dwa biurowce, które mogą zostać ze sobą połączone za pomocą specjalnych kładek.

Biurowiec H będzie miał osiem kondygnacji, a jego elewacja w połowie zostanie wykonana ze szkła. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 10 tysięcy mkw. Wykonawca wybuduje też dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na garaż. Przyszli najemcy będą mogli skorzystać z 221 miejsc parkingowych. Na tym jednak plany się nie kończą.

– Przystępujemy do realizacji kolejnej fazy inwestycji.  Są to trzy budynki: H, I, J, o powierzchni około 30 tysięcy mkw. i łącznej liczbie 450 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach pod budynkiem – mówi Robert Kowalski, menadżer projektów w TriGranit.Budowa pierwszego z nich ma potrtwać 18 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty.

Połączenia na życzenie najemców

Niewykluczone, że w późniejszej fazie wygląd biurowców dotkną zmiany. Istnieje możliwość połączenia budynku H z I, a następnie budynku I z J za pomocą specjalnych kładek, tzw. mostów. To pozwoliłoby najemcom przemieszczać się pomiędzy biurowcami bez wychodzenia na zewnątrz.

– Mosty po zrealizowaniu kolejnego budynku mogą być wykonane na życzenie najemcy na każdej kondygnacji. Te budynki są na to przygotowane. Oczywiście mają też nowoczesny system wentylacji, instalacje IT, generatory i podwójne zasilanie, Obok Bonarki znajduje się jedyna w tej części Krakowa stacja GPZ, więc w naszym wypadku ryzyko jakieś zewnętrznej awarii jest bardzo niewielkie – tłumaczy Kowalski.

Miejsce przemian

Firma TriGranit działa już od dwudziestu lat. Pierwszą inwestycją zrealizowaną w Polsce była Silesia City Center w Katowicach. Projekt krakowski zaczął się w drugiej połowie 2006 roku, gdy rozpoczęto wyburzanie dawnych Zakładów Chemicznych Bonarka. Wówczas poszerzono ulicę Kamieńskiego i zjazd na Bonarkę. Na rewitalizację terenu po zakładach wydano około 20 milionów euro.

Pierwotnie ideą firmy była, oprócz utworzenia centrum handlowego Bonarka City Center, budowa biurowców i osiedla mieszkaniowego, podobnie jak w Katowicach. – Może niektórych  to dziwić, bo spółka nazywa się Bonarka Residential, a buduje biurowce. Z racji sukcesu, jaki odnieśliśmy budując pierwsze cztery biurowce, zapadła decyzja o zmianie funkcji terenu – przypomina przedstawiciel firmy.

Ostatnim zrealizowanym biurowcem w Krakowie jest budynek G oddany do użytku 31 stycznia 2017 roku. Był to obiekt budowany pod oczekiwania konkretnego najemcy – firmy Euroclear. Pierwotnie firma mogła ulokować się w innym biurowcu, jednak z racji oczekiwań najemcy co do zmian konstrukcyjnych zdecydowano się na biurowiec G.