Wygrali najważniejszy konkurs kosmiczny w Europie. Budimex bierze ich pod swoje skrzydła

fot. mat. pras.

Krakowscy licealiści wygrali najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczniowie zaprojektowali i skonstruowali mikrosatelitę, która eliminuje potrzebę wykorzystania ciężkich sond do pobierania próbek w kosmosie. Budimex zaproponował uczniom roczną umowę sponsorską.

OSATeam tworzą uczniowie VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zespół, przy wsparciu opiekuna naukowego, Antoniego Żywczaka, zaprojektował i zbudował prototyp minisatelity, a następnie przeprowadził za jego pomocą badania naukowe.

Opadający Satelita Atmosferyczny wykorzystuje autorską technikę autonomicznego pobierania próbek atmosferycznych za pomocą pompy powietrza, obrotowej igły oraz samouszczelniającej się karuzeli pojemników. To rozwiązanie w znaczący sposób usprawnia i redukuje koszty pobierania próbek atmosferycznych, eliminując potrzebę wykorzystania ciężkich sond wyposażonych w drogą aparaturę badawczą.

Ponad rok pracy zespołu zaowocował zwycięstwem w największym i najważniejszym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Uczestnicy European CanSat 2021/2022 Competition mieli za zadanie zaprojektować i zbudować satelitę wykonującego pomiary temperatury i ciśnienia podczas zrzutu z rakiety. Polski zespół dodatkowo wyposażył swojego CanSata w funkcję pobierania próbek powietrza na różnych wysokościach atmosfery, co daje szerokie pole do zastosowania OSY w praktyce.

W konkursie European CanSat 2021/2022 Competition 18-latkowie pokonali ponad 1 000 zespołów z całej Europy.

Budimex sfinansuje rozwój licealistów, ale nie za darmo

W maju Budimex podpisał umowę o współpracy z OSATeam, która będzie obejmować roczne finansowanie i 2-miesięczny staż w „biurze innowacji” Budimeksu. Zwycięzcy konkursu mają wesprzeć projekty badawczo-rozwojowe firmy, ale w ramach stażu będą też realizować własne projekty i prototypy.

Przy wsparciu Budimeksu, uczniowie będą tworzyć koncepcje i prototypy innowacyjnych rozwiązań, a także rozpoznawać rynek nowych technologii. W ramach stażu opracowany zostanie business case i koncepcje rozwiązań, które uzyskają wsparcie finansowe spółki. Tym samym młodzi naukowcy zyskają partnera dla swoich innowacyjnych projektów, a Budimex będzie mógł wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie chociażby przy poszukiwaniu rozwiązań pozwalających na monitorowanie i redukcję CO2 w budownictwie.

­– Oprócz wsparcia finansowego, ważna jest aktywna formuła współpracy, która pomoże OSATeam wykorzystać swój potencjał. Wierzymy w wiedzę oraz talent młodych ludzi. Dlatego, jako prezes Budimeksu, będę stwarzał przestrzeń do kreatywnych działań, które wspierać będą rozwój naszej firmy. Zapraszam zatem do zgłoszeń w zbliżającej się II edycji Budimex Startup Challenge, ale także zachęcam do współpracy przy tworzeniu wszelkich innowacyjnych rozwiązań ­– skomentował Artur Popko, prezes firmy.