Za mało gruntów na magazyny, jest też konkurencja. Krakowski rynek w cieniu wyzwań

fot. Mat. prasowe

Choć w ciągu ostatnich 5 lat zasoby powierzchni magazynowych w Krakowie się podwoiły, a współczynnik pustostanów jest tu jeden z najniższych w Polsce, w stolicy Małopolski nie brakuje wyzwań – czytamy w najnowszym raporcie.

Nowy raport dotyczący rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce przygotowali eksperci BNP Paribas Real Estate Poland. Jak możemy w nim przeczytać, w II kwartale tego roku w Polsce wynajęto rekordowe 1,76 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co oznacza, że Polska w tym okresie osiągnęła jeden z najlepszych wyników w Europie. Jak podkreślają autorzy publikacji, wyniki te są tym bardziej imponujące, że aż 56 proc. całkowitego wolumenu transakcji stanowiły duże umowy obejmujące powierzchnie od 20 tys. do 130 tys. m kw., a w jego strukturze dominowały nowe umowy i ekspansje, które stanowiły łącznie 60 proc. wszystkich transakcji.

Jednocześnie pierwsze półrocze 2024 roku zakończyło się całkowitym popytem brutto na poziomie blisko 2,7 mln m kw., co w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku stanowi wzrost o 23 proc., a na rynku widać też ożywienie po stronie deweloperów.

– Deweloperzy w okresie od stycznia do czerwca dostarczyli 1,64 mln m kw. powierzchni i niewiele mniej zaplanowane jest do ukończenia w drugim półroczu roku – podaje Martyna Kajka, Dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland. – Na koniec czerwca 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 33,52 mln m kw., czyli 9 proc. wzrost w ujęciu rocznym. Biorąc pod uwagę wolumen powierzchni w budowie, polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych już wkrótce przekroczy próg 35 mln m kw. zasobów.

Na koniec II kwartału 2024 r. w budowie znajdowało się ponad 1,98 mln m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej, a średni poziom wynajęcia projektów w budowie sięgnął prawie 55 proc., co oznacza jego wzrost o 3,6 p.p. w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Biorąc pod uwagę największe obiekty w budowie, dominował Dolny Śląsk.

Kraków z sukcesami i wyzwaniami

Jak na tym tle wypada Kraków? Jak czytamy w raporcie, na koniec II kwartału tego roku zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej w strefie Kraków przekroczyły 1 mln mkw., co oznacza, że Polska ma już 10 stref magazynowych o takiej skali. W ciągu ostatnich pięciu lat zasoby powierzchni magazynowych w Krakowie i jego okolicach podwoiły się, a strefa ta od lat charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników pustostanów w Polsce, który na koniec II kwartału 2024 roku wyniósł 6,4 proc. (średnia krajowa to 8,3 proc.). W 2023 roku w regionie Małopolski podpisano umowy najmu łącznie na 232 tys. m kw., co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W pierwszej połowie tego roku liczby są mniej imponujące, wynajęto bowiem jedynie 43 tys. m kw., jednak wynikało to z niskiej dostępności wolnej powierzchni.

Jak podają autorzy raportu, rozwój tego rynku wspiera dobra infrastruktura komunikacyjna oraz wykwalifikowana kadra pracownicza, a wzmocnić potencjał północnych obszarów regionu ma ukończenie drogi S7.

Jednocześnie jednak, mimo ciągłego, dynamicznego rozwoju, eksperci podkreślają, że rynek magazynowy w stolicy Małopolski boryka się z wieloma wyzwaniami, z których do najważniejszych można zaliczyć ograniczoną dostępność gruntów i ich duży stopień rozdrobnienia, a także konkurencję ze strony większego rynku Górnego Śląska.

Perspektywy na przyszłość

Jak podkreślają autorzy raportu, opisywany przez nich sektor wciąż będzie się rozwijał. Zauważają też, że choć polski rynek magazynowy przez długi czas był postrzegany w kategorii prostych, wielkopowierzchniowych hal przeznaczonych na potrzeby firm z sektora e-commerce, handlu czy logistyki, obecnie jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany.

– Aktualnie na rynku obserwujemy zarówno popyt na duże, jak i mniejsze przestrzenie klasy A, dostosowane do potrzeb działalności najemców. Stąd też w obecnych realiach sprawdza się koncept parków przemysłowo-logistycznych oferujący moduły o zróżnicowanych wielkościach, a także powierzchnie w standardzie produkcyjnym – tłumaczy Robert Pawłowski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland. – Zarówno firmy deweloperskie, jak i najemcy coraz częściej dostrzegają także korzyści płynące z wdrożenia nowoczesnych i ekologicznych koncepcji, zapewniających najemcom bezpieczeństwo energetyczne.

Jak dodają eksperci, o ile jeszcze kilka lat temu czynnikami decydującymi o lokalizacji nowego magazynu była bliskość autostrady, jakość infrastruktury drogowej oraz przychylność samorządów, obecnie parki magazynowe powstają w miejscach, gdzie można pozyskać pracowników o wyższych kwalifikacjach, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. – Dla osób zainteresowanych pracą, jest ważna z kolei bliskość komunikacji miejskiej oraz dostępność ścieżek rowerowych – czytamy. – Właściciele i zarządcy magazynów robią wiele, aby poprawić komfort pracy, m.in. modernizując systemy ogrzewania, poprawiając komfort cieplny, instalując klimatyzację, nawilżacze powietrza, a także tworząc kantyny i strefy relaksu.