Za mało miejsc w akademikach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mimo iż w Krakowie jest najwięcej miejsc w akademikach spośród największych polskich miast – ponad 17 tys., to nadal jest ich za mało. Tylko co siódmy student w Krakowie może liczyć na miejsce w akademiku.

W roku akademickim 2021/2022 na krakowskich uczelniach studiowało 129,2 tys. osób, w tym 7,6 tys. cudzoziemców. To właśnie zagraniczni studenci najczęściej decydują się na rezerwacje miejsc w prywatnych akademikach.

W Krakowie jest najwięcej miejsc w domach studenckich – łącznie 17,2 tys., z czego 15 tys. w akademikach publicznych i 2,2 tys. w prywatnych – podaje CBRE. Spośród publicznych domów studenckich najwięcej łóżek oferuje Miasteczko Studenckie AGH – 7 tys., UJ – 2,7 tys., PK – prawie 2 tys., UP – 750 oraz UEK – blisko 450. Z prywatnych akademików w Krakowie możemy sobie wymienić chociażby niedawno otwarty Student Depot – 800 miejsc oraz Livinnx – 700 miejsc.

Z powyższych danych wynika, że w Krakowie wystarczy miejsc w akademikach tylko dla 13 proc. studentów.

– Aktualnie obłożenie w akademikach jest bardzo wysokie i często bliskie 100 proc. Chodzi nie tylko o ograniczoną liczbę miejsc, ale też sytuację związaną z wojną, napływem uchodźców i ograniczoną dostępnością kredytów mieszkaniowych. To podbija znacząco popyt na rynku najmu. Dodatkowo, popytowi sprzyjają długofalowe trendy. O ile od 2006 roku obserwowaliśmy spadek liczby studentów, obecnie jest odwrotnie, do tego nieprzerwanie rośnie liczba studentów zagranicznych – komentuje Agnieszka Mikulska z CBRE.

Przeciętny koszt miejsca w akademiku publicznym to 473 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast miejsce w akademiku prywatnym to koszt przeciętnie 1370 zł miesięcznie, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nowe akademiki

W Krakowie są obecnie realizowane dwa projekty prywatnych domów studenckich. To akademik marki Youniq powstający u zbiegu ulic Grzegórzeckiej i Śniadeckich – 560 pokoi dla studentów oraz budynek przy ul. Racławickiej z 250 pokojami studenckimi. Jest jeszcze projekt akademika „Logiloco” przy ul. Wielickiej (630 pokoi), jednak nie wiemy, czy ten w ogóle powstanie.

Firma CBRE podaje, że w Polsce powstaje obecnie ok. 60 nowych akademików prywatnych. – Na szczęście miejsc w akademikach będzie przybywało. W planach jest 60 tego typu obiektów w Polsce. Są one na bardzo różnym etapie realizacji, od zarysu planów, po kilka akademików w budowie, które najprawdopodobniej zostaną uruchomione w 2023 roku – dodaje Agnieszka Mikulska.