Zakup mieszkania w czasach niepewności – ze stabilnym partnerem ta inwestycja się opłaca

Osiedle Górka Narodowa - Inwestycja Dom Development w Krakowie

O tym czy warto dziś kupować mieszkanie, na co zwracać uwagę przy wyborze dewelopera i w jaki sposób zmniejszać wartość kredytu rozmawiamy z Markiem Szmidtem, dyrektorem sprzedaży w Dom Development Kraków.

W związku z inflacją, od kilku miesięcy wielu z nas uważniej spogląda na swoje portfele i oszczędności. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Rzeczywiście, sytuacja gospodarcza jest dziś skomplikowana. Wysoka inflacja, rosnące wydatki gospodarstw domowych, galopujące ceny energii, wreszcie kolejne podwyżki stóp procentowych – to wszystko może zniechęcać do kupna nieruchomości. A jednak warto rozważyć taką opcję. Zakup mieszkania jest inwestycją, która zabezpiecza nasze oszczędności. Co istotne, ceny nieruchomości – z racji coraz mniejszej dostępności gruntów, wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny – rosną, więc im szybciej kupimy, tym mniej zapłacimy. Z drugiej strony oznacza to, że wartość zakupionych mieszkań wzrasta z każdym rokiem, budujemy więc w ten sposób swój kapitał. Szansą na uzyskanie dodatkowych zysków jest nabycie lokalu pod wynajem. Decyzja – niezależnie od perspektywy - jest po stronie klienta. My natomiast możemy pomóc w jej podjęciu.

Jak w takim razie znaleźć ofertę dopasowaną do siebie?

Zakup mieszkania jest niewątpliwie jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie dla siebie czy na wynajem, powinniśmy zastanowić się, co stanowi dla nas priorytet. Jednym z kluczowych elementów jest lokalizacja danej inwestycji – na ile oddalona jest od ważnych dla nas punktów na mapie miasta, w jakiej odległości znajduje się kluczowa infrastruktura handlowo-usługowa. W zależności od tego w jaki sposób poruszamy się na co dzień po mieście, ważny może być dla nas dostęp do transportu publicznego. Dobrym przykładem w tym względzie jest nasze Osiedle Górka Narodowa, w sąsiedztwie, którego powstaje przystanek linii szybkiego tramwaju. Osoby aktywne zwrócą uwagę na bliskość obiektów sportowo-rekreacyjnych czy parków. Warto również przeanalizować zaproponowane przez dewelopera elementy poprawiające komfort życia mieszkańców. Osiedle Górka Narodowa oferuje specjalne strefy relaksu i aktywności otoczone zielenią. Za pomocą odpowiedniego systemu kontroli dbamy też o bezpieczeństwo mieszkańców naszych inwestycji.

Marek Szmidt, Dyrektor Zespołu Sprzedaży w Dom Development
Marek Szmidt, Dyrektor Zespołu Sprzedaży w Dom Development

Co jest istotne podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości? Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając dewelopera?

Mieszkanie warto kupić u doświadczonego dewelopera, który może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami, najlepiej w różnych miastach, ponieważ każdy rynek lokalny ma swoją własną specyfikę. Dom Development już od 26 lat tworzy przyjazne przestrzenie dla mieszkańców różnych aglomeracji, teraz również w Krakowie. Realizujemy inwestycje znajdujące się na Górce Narodowej i na Woli Duchackiej. Terminowość i wysoką jakość inwestycji gwarantuje nasza spółka wykonawcza. Mamy silną pozycję finansową – co jest dziś bardzo ważne, a obecność na warszawskiej GPW gwarantuje transparentność działań. W skład naszej Grupy wchodzi spółka Dom Development Kredyty, której specjaliści pomagają w uzyskaniu kredytu i to na preferencyjnych warunkach, biorą na siebie załatwienie niezbędnych formalności i ułatwiają przejście przez bankowe procedury. Posiadamy własny serwis gwarancyjny, który w okresie 5-letniej rękojmi po odbiorze lokalu zapewnia sprawną i skuteczną obsługę zgłoszeń gwarancyjnych. W przeciwieństwie do powszechnej praktyki powoływania spółek celowych do realizacji danej inwestycji, my w przypadku nowych projektów i każdego kolejnego działamy poprzez jedną spółkę matkę, dzięki czemu nasz Klient ma pewność z kim współpracuje i od kogo może wymagać wysokiej jakości. To kluczowe, choć nie jedyne elementy budujące zaufanie wśród naszych klientów.

Czy w obecnej sytuacji ekonomicznej kupujący mogą liczyć na wsparcie ze strony deweloperów?

Oczywiście, czego przykładem jest Dom Development, który oferuje swoim klientom kilka programów, przygotowanych specjalnie na czas inflacji. Po pierwsze, proponujemy wariant zakupu miejsca postojowego na raty 0%, rozłożone nawet na 5 lat. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób kredytujących zakup mieszkania, bo dzięki temu mogą wziąć mniejszy kredyt, co jest szczególnie istotne w sytuacji obniżonej zdolności kredytowej. Kolejna możliwość to Opcja Start, w ramach której przez pierwsze 3 lata od zakupu mieszkania kupujący otrzymuje od nas co miesiąc środki w łącznej wysokości nawet 40.000 zł, które może przeznaczyć na częściową spłatę rat kredytu. Inna ciekawa propozycja to program „Poleć nas i zyskaj”. Jeśli nasz dotychczasowy klient zarekomenduje nas znajomym, to skorzystają na tym oboje: klient otrzyma 5.000 zł za polecenie, a kupujący dodatkowy upust w wysokości 1% ceny nabycia lokalu mieszkalnego. Ponadto, każdego miesiąca obniżamy ceny wybranych lokali w ramach oferty specjalnej. Rozwiązań jest wiele i dzięki ich elastyczności możemy dopasować je do potrzeb klientów, tak aby mogli kupić wymarzone mieszkanie.