Deweloper odkopał resztki Twierdzy Kraków przy Dworcu Głównym [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Deweloper Echo Investment na początku 2023 roku planuje rozpocząć budowę sporego biurowca i budynku mieszkaniowego przy ul. Wita Stwosza, w sąsiedztwie Muzeum Armii Krajowej. Na drodze stoją mu pozostałości budynków Twierdzy Kraków, nad którymi pieczę sprawuje konserwator.

Kilka tygodni temu na terenie inwestycji rozpoczęto prace archeologiczne, podczas których odkryto fundamenty budynków gospodarczych niegdyś wchodzących w skład Twierdzy Kraków. – Resztki fundamentów czterech budynków, które tam znaleźliśmy, nie są dla nas zaskoczeniem – mówi nam przedstawiciel dewelopera.

Cały ten teren, zgodnie z uchwalonym w marcu planem miejscowym, jest pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków. W związku z tym przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych wymagane są badania archeologiczne, których zadaniem jest ocena tych pozostałości.

– Rozpoczęliśmy takie badania kilka tygodni temu i spodziewamy się, że zakończą się jeszcze w listopadzie. Badania prowadzi archeolog i zgodnie z procedurą uczestniczą w nich także przedstawiciele urzędu konserwatorskiego – wyjaśnia inwestor.

Po zakończeniu badań i sporządzeniu dokumentacji archeologicznej konserwator wyda opinię, po czym inwestor będzie mógł złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. W praktyce, jeśli badania nie wykryją żadnych wartościowych artefaktów, można przystąpić do budowy – tłumaczy nam inwestor.

Więcej o inwestycji prowadzonej w tej lokalizacji przeczytacie tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto