Dolne Młyny. "Zanieczyszczenie gruntów to legenda"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teren po dawnej fabryce cygar będzie pełnił funkcję mieszkaniową z częścią usługowo-gastronomiczną. Deweloper forsuje pomysł wybudowania trzypoziomowego garażu podziemnego, na co nie chce się zgodzić konserwator. Okazuje się też, że gleba nie jest tak zanieczyszczona, jak do tej pory sądzono.

Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o liczbie mieszkań, miejsc parkingowych oraz terminach rozpoczęcia i zakończenia budowy w związku z realizacją inwestycji mieszkaniowej przy ul. Dolnych Młynów 10. Deweloper próbuje dojść do porozumienia z konserwatorem i wydziałem architektury urzędu miasta w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego, który wciąż ulega zmianom.

Od momentu przejęcia Dolnych Młynów przez nowego inwestora w grudniu 2020 roku dotąd prowadzone są prace porządkowe na terenie inwestycji. Trwają przygotowania do budowy.

Podtopienia i schnące drzewa

Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii dotyczących inwestycji dewelopera na terenie dawnej Państwowej Fabryki Cygar i Wyrobów Tytoniowych jest budowa garażu podziemnego, co rodzi obawy podtopień sąsiednich zabudowań. Noho Investment chce wybudować trzypoziomowy parking, na co nie ma zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, o czym informowaliśmy wcześniej.

Sprawę skomentowała była małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska. – Nie ma zgody na potężny wykop na głębokość kilkunastu metrów. A jeśli powstanie, to będzie to wbrew zaleceniom konserwatorskim. Dziwi mnie w tej sytuacji fakt, że mimo wydanych zaleceń inwestor występuje o uwarunkowania środowiskowe. Jest to skrajna arogancja, a dla tego fragmentu miasta śmiertelne zagrożenie – podkreśliła.

Deweloper nie zamierza rezygnować z koncepcji kilkukondygnacyjnego parkingu podziemnego. – W obecnym projekcie zaplanowany jest parking jednopoziomowy. Jednak naszym zdaniem wybudowanie trzykondygnacyjnego nie stanowi żadnego zagrożenia dla sąsiednich budynków, dlatego poprosiliśmy specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej o opinię i przeanalizowanie możliwości jego budowy – mówi Monika Zimowska-Tarapata, dyrektor marketingu Noho Investment.

– Podziemny parking miałby powstać pod nowym budynkiem. Będą z niego mogli korzystać tylko lokatorzy nowych mieszkań. Wjazd na parking będzie tuż przy Alejach Trzech Wieszczów, od strony ulicy Czarnowiejskiej. Jeśli nie wybudujemy obiektu podziemnego o tylu kondygnacjach, mieszkańcy będą musieli znaleźć miejsce na ulicy, a to zabierze przestrzeń przeznaczoną dla pieszych – dodaje przedstawicielka dewelopera.

Swoje obiekcje w sprawie inwestycji przedstawił też dr Mariusz Czop z AGH, ekspert ds. gospodarki wodnej, który zwraca uwagę na możliwości podtopień, pękania budynków i schnięcia drzew. Zaznacza jednak, że budowa tak głębokiego garażu na Dolnych Młynach nie jest niemożliwa i nie musi spowodować katastrofy.

– Ta inwestycja jest poważna, rodzi sporo zagrożeń, dlatego bezwzględnie trzeba sprawdzić dokumenty i projekty, żeby nie było tak, że jak budynki zaczną pękać i drzewa schnąć, to dopiero się okaże, że wypompowano miliony metrów sześciennych. Budowa głębokiej przesłony hydroizolacyjnej może z kolei sąsiednie budynki bardziej podtapiać. Główny problem to wywożenie z centrum Krakowa pewnie setek tysięcy ton ziemi. To przez kilka miesięcy może paraliżować centrum Krakowa – opisuje dr Mariusz Czop.

Głęboka remediacja nie będzie konieczna

Od dawna mówi się o tym, że przy Dolnych Młynach konieczne jest przeprowadzenie remediacji gleby, skażonej jeszcze za czasów funkcjonowania fabryki cygar. Okazuje się jednak, że była to tylko miejska legenda i wystarczy usunąć powierzchowne zanieczyszczenia – słyszymy od inwestorów.

– Poprosiliśmy specjalistów z AGH o opracowanie badań dotyczących zanieczyszczeń. Wykazało ono, że na terenie kompleksu nie ma metali ciężkich, są jedynie zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodów. Identyczne znajdują się w wielu innych miejscach miasta. Wszystkie zostaną usunięte w ramach remediacji – wyjaśnia Monika Zimowska-Tarapata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto