Firmy nie rezygnują z wynajmu biurowców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Firmy szybciej podejmują decyzje dotyczące wynajmu powierzchni i wznawiają procesy dotyczące renegocjacji umów. Ponadto coraz śmielej myślą o relokacjach szukając nowych funkcjonalności biur w postpandemicznej rzeczywistości – komentuje Łukasz Dreger z firmy Cresa.

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych między styczniem a wrześniem 2021 roku w Krakowie osiągnął poziom 104 800 mkw., co stanowiło 53,5% średniej rocznej z lat 2015-2020.

– Kraków jest stabilnym rynkiem biurowym z dużym potencjałem wzrostu i drugim największym po Warszawie ośrodkiem biznesowym w kraju. Nadal przyciąga wielu inwestorów, szczególnie z sektora BPO/SCC, głównie ze względu na duże zaplecze akademickie. Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców nowymi inwestycjami biurowymi, a towarzyszy temu wysoki poziom aktywności deweloperskiej – mówi Łukasz Dreger z firmy Cresa.

– Ostatni kwartał charakteryzował się zmianą w strukturze popytu, w którym zaczęły przeważać nowe umowy. Firmy szybciej podejmują decyzje dotyczące wynajmu powierzchni i wznawiają procesy dotyczące renegocjacji umów. Ponadto coraz śmielej myślą o relokacjach szukając nowych funkcjonalności biur w postpandemicznej rzeczywistości – dodaje Łukasz Dreger.

Firmy przedłużają umowy

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku powiększyły się o ok. 5,5% i wyniosły 1,6 mln mkw. W okresie od lipca do września do użytku oddano tylko jeden budynek biurowy – Ocean Office Park A2 (5 200 mkw.).

Wolumen transakcji zawartych między styczniem a wrześniem 2021 roku osiągnął poziom 104 800 mkw. – to o 46% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei w trzecim kwartale popyt wzrósł o 24% w ujęciu rok do roku. W tym czasie najemcy wynajęli łącznie prawie 30.700 mkw. powierzchni biurowej, z czego najwięcej wynajęto w ramach nowych umów (84%), a następnie renegocjacji i ekspansji (po 8%).

Spośród wszystkich miast regionalnych Kraków nadal cieszy się największym zainteresowaniem najemców, ale dotychczasowy tegoroczny popyt stanowi zaledwie 53,5% średniej rocznej wolumenu transakcji z lat 2015-2020 – czytamy w raporcie Cresa.

Największe transakcje najmu w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku obejmują renegocjacje umowy najmu w budynkach: Kapelanka 42a (15 600 mkw.), Centrum Biurowym Kazimierz (12 800 mkw.) oraz w budynkach Galileo, Newton, Edison (11 300 mkw.) – wszyscy to poufni najemcy.

Wskaźnik pustostanów na koniec września 2021 roku wyniósł 15,2%, co oznacza spadek o 0,3 p.p. w odniesieniu do poprzedniego kwartału oraz wzrost o 2,8 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie – od 10 EUR/mkw./miesiąc w południowych częściach miasta do 15,5 EUR/mkw./miesiąc w centralnych lokalizacjach.