Kraków "porządkuje" najem krótkoterminowy

fot. Krzysztof Kalinowski

Krakowska aplikacja do najmu krótkoterminowego została uruchomiona. Teraz każdy ma dostęp do wyszukiwarki obiektów noclegowych w mieście i może sprawdzić, czy apartament bądź pokój, do którego się wybiera, działają legalnie.

Aplikacja, o której informowaliśmy już wcześniej, porządkująca dane na temat obiektów noclegowych działających na terenie Krakowa została uruchomiona. Wyszukiwarka pozwala sprawdzić, czy dany obiekt znajduje się w ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych, czyli spisu, który samorząd jest zobowiązany przepisami prawa prowadzić. Obiekty, które przyjmują gości i nie ma ich na liście, to obiekty działające nielegalnie.

– Kraków – jako pierwsze miasto w Polsce – udostępnia nowoczesne narzędzie, aby realizować to zadanie na najwyższym poziomie, także technicznym. Miasto podjęło prace nad nowoczesnym, interaktywnym narzędziem, które ułatwi monitorowanie lokalnego rynku usług noclegowych, a docelowo „porządkować” będzie turystyczny najem krótkoterminowy i pomoże w legalizacji tego typu działalności – poinformował w poniedziałek magistrat.

W ewidencji znajdują się obiekty prowadzące działalność polegającą na wynajmie nieruchomości na krótki okres. Są to m.in. apartamenty poszczególne, aparthotele, hostele czy pokoje gościnne. Obecnie w tym spisie znajduje się ok. 1650 obiektów, które oferują ponad 32 tys. miejsc noclegowych.

Do ewidencji nie wliczają się takie obiekty jak hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe czy schroniska młodzieżowe.

– Na potrzebę stworzenia takiego narzędzia wskazywały również liczne sygnały docierające od krakowskich przedsiębiorców, mieszkańców, studentów i turystów. Dzięki aplikacji będziemy mogli łatwo i szybko sprawdzić, czy nocujemy w obiekcie ewidencjonowanym, czyli działającym legalnie – wyjaśnia magistrat.

News will be here