Mieszkanie bez wkładu własnego. Tylko 7 inwestycji w Krakowie pasuje do programu

zdj. przykładowe fot. Agata Siubijak/LoveKrakow.pl

W Krakowie mieszkania spełniające kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu” można obecnie znaleźć w zaledwie 7 inwestycjach deweloperskich – wynika z danych portalu rynekpierwotny.pl.

Za nami miesiąc, odkąd weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Niestety w Krakowie trudno o mieszkanie kwalifikujące się do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Kryteria spełnia tutaj tylko 2 proc. mieszkań.

Pole poszukiwań zawęża nie tylko limit ceny metra kwadratowego. Maksymalna kwota gwarancji dla 10-20% wkładu wymaganego przez banki nie przekracza 100 tys. zł, więc ci, którzy nie mają żadnych oszczędności, będą musieli znaleźć mieszkanie lub dom z ceną poniżej 500 tys. zł.

Dla mieszkań kupowanych od firm deweloperskich limity cenowe dla miast wojewódzkich, gmin z nimi sąsiadujących i reszty województw są nieco wyższe niż dla mieszkań z rynku wtórnego. Np. w Warszawie za kredyt bez wkładu własnego można byłoby kupić od dewelopera mieszkanie w cenie do ok. 10 tys. zł za mkw. Na rynku wtórnym trzeba byłoby znaleźć takie z ceną poniżej ok. 9,2 tys. zł za metr – czytamy w komunikacie gethome.pl.

– W największych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, mieszkania z drugiej ręki kosztują średnio więcej od nowych. Tych drugich, za kredyt bez wkładu własnego, może więc tam być więcej. Choć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oferta jest skromna – komentuje Marek Wielgo, analityk gethome.pl

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie mieszkania spełniające kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu” można obecnie znaleźć w zaledwie 7 inwestycjach deweloperskich. – Niestety, do tej pory czas działał na niekorzyść potencjalnych beneficjentów programu „Mieszkanie bez wkładu”. Wskutek rosnących cen mieszkań na rynku kurczył się udział takich, które spełniają kryteria cenowe – dodaje Marek Wielgo.

Banków, które zadeklarowały udzielenie kredytów bez wkładu własnego, jest obecnie tylko pięć. Są to: Bank Pekao, PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości i Bank Spółdzielczy Rzemiosła z Krakowa.

– Kiedy na rynku pojawi się kredyt bez wkładu własnego, część firm deweloperskich zaoferuje więcej mieszkań spełniających kryteria cenowe programu. Będą to jednak mieszkania w lokalizacjach oddalonych od centrów miast – ocenia Marek Wielgo.

comments powered by Disqus