Najem 70-metrowego mieszkania w Krakowie jest o 729 zł tańszy od raty kredytu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do niedawna niemal we wszystkich miastach rata kredytu na zakup własnego mieszkania była niższa niż koszt najmu podobnego lokalu. Coraz wyższe ceny mieszkań i podwyżka stóp procentowych to jednak stopniowo zmieniają.

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w przypadku dużych mieszkań sytuacja się odwróciła – najem jest zwykle tańszy niż rata. Rekordzistą jest Kraków, gdzie najem 70-metrowego mieszkania jest aż o 729 zł tańszy niż rata kredytu. Nie oznacza to jednak, że najem tanieje. Wręcz przeciwnie. Od I kwartału stawki wzrosły o ok. 5%.

Największe wzrosty stawek pojawiły się w Trójmieście, Wrocławiu i Szczecinie. W porównaniu z I kw. 2021 r. najem małego lokalu w Gdańsku zdrożał aż o 18%, a średniego w Gdyni o 16%.

– To w dużej mierze efekt letniego sezonu turystycznego. We wrześniu stawki były tam już nieco niższe niż w sierpniu i jest dość prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach będą dalej spadały – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Nie obyło się bez spadków stawek najmu. W porównaniu z I kw. 2021 r. najmocniej staniał najem małych lokali w Sosnowcu. Obniżka wyniosła prawie 8%. – Bardzo powoli, ale poprawia się sytuacja na rynku najmu w Warszawie i Krakowie, które do niedawna nie mogły się podnieść po pandemicznym spowolnieniu. Dla przykładu małe mieszkania w stolicy zdrożały w omawianym okresie o 4%, a w Krakowie o 6% – wyjaśnia ekspert.

Najem dużego mieszkania tańszy niż zakup

Pomimo wzrostu stawek, najem staje się coraz atrakcyjniejszy kosztowo w porównaniu z zakupem mieszkania na kredyt. – Do niedawna to zakup był zdecydowanie tańszy niemal na wszystkich rynkach. Wynikało to m.in. z rekordowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Po podwyżce stóp procentowych kredyty jednak nieco drożeją. Do tego dochodzi także znaczący wzrost cen mieszkań – tłumaczy Jarosław Sadowski.

W przypadku małych i średnich mieszkań wciąż bardziej opłacalny kosztowo jest zakup, ale różnica w kosztach jest mniejsza niż w przeszłości. Najciekawsza jest natomiast sytuacja w przypadku dużych mieszkań. Tu w większości miast koszt najmu jest niższy niż rata kredytu.

– Największa różnica występuje w Krakowie i Gdyni, gdzie najem 70-metrowego mieszkania jest tańszy od raty kredytu odpowiednio o 729 zł i 637 zł. Do tego najem nie wymaga posiadania 10% wkładu własnego – podkreśla analityk Expander Advisors.

comments powered by Disqus