Nowe mieszkania i zielona ściana przy Wielickiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na działce przy ul. Wielickiej 179 w Krakowie, obok komisu samochodowego powstaje nowe osiedle z 85 lokalami mieszkalnymi.

W sierpniu 2019 roku rozpoczęto rozbiórkę dwóch domów znajdujących się na działce, aby móc w ogóle ruszyć z budową.

– Inwestycja dzieli się na dwa etapy. Pierwszy budynek znajdujący się bliżej ul. Wielickiej jest już w trakcie realizacji. W połowie roku planujemy zacząć pracę nad drugim, większym budynkiem od strony ul. Seweryna – mówi Tomasz Walerowicz z firmy MTW Development, odpowiedzialnej za budowę osiedla.

Inwestycja krakowskiego dewelopera będzie liczyć w sumie 85 lokali mieszkalnych. W większym obiekcie znajdzie się 60 mieszkań i 25 w mniejszym. Powierzchnia użytkowa każdego z nich wyniesie od 31 do 76 mkw.

Teren osiedla będzie zamknięty, ogrodzony. Dodatkowo inwestycja zakłada przypisanie więcej niż jednego miejsca parkingowego do pojedynczego lokalu mieszkalnego, zarówno w podziemiu, jak i na zewnątrz.

– W dzielnicy Bieżanów-Prokocim, jak i w całym Krakowie jest spory problem z miejscami parkingowymi przy budynkach wielorodzinnych, dlatego też rada miasta parę lat temu uchwaliła dokument o minimalnej ilości miejsc postojowych dla nowo planowanych inwestycji wielorodzinnych. Zgodnie z ustawą, miejsc parkingowych musi być o 20 procent więcej, niż jest mieszkań – podkreśla inwestor.

Obsługa komunikacyjna odbywać się będzie od ul. Seweryna. Nie otrzymaliśmy zgody na wjazd i wyjazd od ul. Wielickiej, zapewne ze względu na zbyt dużą przepustowość. Od Wielickiej będzie utrzymana komunikacja piesza dodaje.

Oddech świeżego powietrza

Na budynku przy głównej ulicy deweloper planuje utworzyć „zieloną ścianę”. – W budynku od strony ul. Wielickiej nie ma okien, związane jest to głównie z akustyką, natomiast żeby nie pozostawiać zwykłej, gołej ściany, chcemy umieścić na budynku pnącza, roślinność, która przyniesie powiew świeżego powietrza – wyjaśnia Walerowicz.

– Planujemy zakończyć budowę w ciągu roku. Przekazanie lokali mieszkalnych nastąpi w pierwszym albo drugim kwartale 2021 roku – podsumowuje deweloper.

Wizualizacja. Materiały inwestora.
Wizualizacja. Materiały inwestora.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim