Nowe mieszkania w Krakowie skończyłyby się za pięć miesięcy

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sierpniu 2023 roku nic się nie zmieniło – nadal widać spadki w liczbie oddanych mieszkań i rozpoczętych inwestycji.

– Według wstępnych danych, w okresie styczeń-sierpień 2023 roku oddano do użytkowania 145 tys. mieszkań, 0,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2022 – podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Deweloperzy przekazali właścicielom 88,7 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni dodali 55,7 tysięcy. – Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 13,3 mln mkw., czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania osiągnęła wartość 91,9 mkw. – informuje GUS.

Przyszłość nie wygląda lepiej, ponieważ nadal utrzymuje się trend związany ze spadkiem liczby wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń. Ich liczba nadal jest o około 30 proc. niższa niż przed rokiem w tym samym okresie.

Inwestorzy również mniej budują. Tutaj spadek wnosi 19,5 proc. w stosunku do ośmiu miesięcy 2022 roku. Obecnie w realizacji jest 119,8 tys. mieszkań.

– Szacuje się, że na koniec sierpnia 2023 roku w budowie pozostawało 807,9 tys. mieszkań, tj. o 7,7 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku – informuje GUS.

Deweloperzy nie narzekają?

Eksperci z portalu otodom.pl zauważają, że inwestorzy nie mają na co narzekać. Z najnowszych danych wynika, że w sierpniu na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych sprzedanych zostało 5,7 tys. lokali. Oznacza to, że od początku roku deweloperzy sprzedali 36,3 tys. mieszkań. To tylko o 4 proc. mniej niż w całym 2022 roku.

W biurach sprzedaży jest też spory ruch. –  Deweloperzy w biurach sprzedaży widzą ogromny wzrost liczby zapytań, kontaktów ze strony klientów. Duża część tego zainteresowania faktycznie materializuje się w postaci umów – rezerwacyjnych czy deweloperskich – mówi Katarzyna Kuniewicz, ekspertka Otodom Analytics. Kuniewicz zauważa również, że jest też spory ruch osób, które mają ograniczony budżet i szukają okazji.

Z danych otodom.pl wynika coś jeszcze – ogromny popyt. Gdyby deweloperzy przestali w tym momencie budować, nowe mieszkania w Krakowie skończyłyby się w lutym przyszłego roku.

Według danych portalu nieruchomości-online.pl średnia cena za metr kwadratowy nowe mieszkania w Krakowie powoli dobija do 14 tys. złotych. Natomiast średnia cena za metr kwadratowy domu wynosi 9,4 tys. zł, a działki – 475 złotych.