Nowy biurowiec w centrum miasta. Jest wniosek Echo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spółka Echo Investment na początku lutego złożyła wniosek o pozwolenie na budowę biurowca przy ulicy Wita Stwosza.

Pod koniec 2022 roku pisaliśmy o planach inwestora, dotyczących ogromnej działki przy ul. Wita Stwosza, w sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego. Wtedy to rozpoczęły się prace archeologiczne w związku z pozostałościami po Twierdzy Kraków. Obszar ten był objęty opieką konserwatorską. Wtedy też inwestor nie przewidywał żadnych komplikacji.

W kwartalnym raporcie z końca września zeszłego roku inwestor przewidywał, iż prace budowlane ruszą jeszcze w 2023 roku, a zakończenie projektu zostało oszacowane na trzeci kwartał 2025 roku. Ostatecznie wniosek o pozwolenie na budowę trafił do urzędu miasta na początku lutego 2024 roku.

Zgodnie z dokumentami spółki całkowita powierzchnia wynajmu ma wynieść 18,9 tys. mkw., a budżet na budowę został oszacowany na 213 mln złotych. Planowany dochód roczny NOI to 3,9 mln euro. Z raportu wynika też, że przy ul. Wita Stwosza ma znaleźć się ponad 180 mieszkań.

Na początku tego roku drugi etap inwestycji Brain Park dostał pozwolenie na użytkowanie. W sumie kompleks przy ul. Fabrycznej i alei Pokoju składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 33 tys. metrów kwadratowych.

Potencjał przy Kapelance, plany na al. Jana Pawła II

W raporcie zawarte zostały też informacje dotyczące innych projektów, które są na wczesnym etapie. Echo informuje, że przy ul. Kapelanka posiada nieruchomości o powierzchni ponad 5,5 hektara, gdzie może zrealizować 75,9 mkw. powierzchni mieszkaniowej pod wynajem i usługi.

Chodzi tu m.in. o pasaż handlowy (po dawnym Tesco), który jest przeznaczony do wyburzenia. Po wykupie nieruchomości Echo planowało tam budowę osiedla, jednak plan miejscowy na to nie pozwala. Możliwe jest natomiast wybudowanie mieszkań w systemie PRS.

Z raportu wynika, że w tym roku spółka szykuje się również do budowy 293 mieszkań na wynajem przy al. Jana Pawła II (obok hotelu Justyna). Planowane ukończenie prac to pierwszy kwartał 2026 roku.

Trwa również budowa 873 lokali na wynajem w budynku przy ul. Romanowicza. Planowany czas zakończenia prac to początek 2025 roku.

Niewielkie inwestycje mieszkaniowe mają ruszyć pod szyldem Grupy Archicom, która należy do Echo. 77 mieszkań ma być gotowych w przyszłym roku w dwóch blokach przy ul. Dąbrowskiego (Podgórze) i 78 lokali przy ul. Duża Góra (Bieżanów).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Bieżanów-Prokocim Podgórze Czyżyny