Polskie uczelnie ruszają na podbój kosmosu

fot. ESA/NASA

Kosmos dla Ziemi i Ludzkości. W Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawiono założenia Sieci Uczelni Kosmicznych.

Celem sieci będzie wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej oraz ułatwienie współpracy pomiędzy grupami badawczymi, pracującymi na polskich uczelniach w tej nowej w Polsce, a szybko rozwijającej się branży.

Szansa dla polskich uczelni

Kosmos dla Ziemi i Ludzkości – takie hasło będzie przyświecać Sieci Uczelni Kosmicznych, inicjatywie, której założenia przedstawiono dziś w Akademii Górniczo-Hutniczej.

– Obserwowany w Polsce, Europie i na całym świecie dynamiczny rozwój sektora kosmicznego stawia przed polskimi uczelniami szereg wyzwań. Nowe zakłady pracy, specjalistyczne firmy, laboratoria poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży sektora kosmicznego. Dla polskich uczelni to szansa aby dołączyć do tego sektora i zasilić go dobrze wykształconymi specjalistami. Jako pojedyncze uczelnie mamy spory potencjały do zaoferowania, m.in. unikatowe kierunki, nowocześnie wyposażone laboratoria, czy wspólnie z innymi uczelniami realizowane badania. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów – mówił rektor AGH Jerzy Lis, inicjator Sieci Uczelni Kosmicznych.

„Poprzeczkę stawiamy wysoko”

Sieć Uczelni Kosmicznych ma na celu rozwój polskiej nauki w obszarze badań kosmicznych, kształcenie w obszarze inżynierii kosmicznej czy realizację wspólnych badań i ich komercjalizację.

Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi.

Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki zaznaczył:

– Idea, która przyświecająca AGH, czyli  Kosmos dla Ziemi i Ludzkości celnie oddaje ducha aktualnych potrzeb całego świata oraz Polski. Poprzeczkę stawiamy sobie bardzo wysoko. Uczelnie w pierwszej kolejności mogą mieć swój duży wkład w rozwój branży kosmicznej. Wyzwaniem w realizacji projektów kosmicznych jest ich sprawne zarządzanie. Mam nadzieje, że Sieć Uczelni Kosmicznych będzie czuwać nad projektami z tego obszaru, ale także inicjować nowe przedsięwzięcia z sektora kosmicznego.

– Rozmowa o tym, jak kształcić przyszłych ekspertów, jak otwierać ich na potencjał transferu technologii jest dla nas niezwykle istotna. Jestem przekonany, że spotkanie inicjujące działalność Sieci Uczelni Kosmicznych będzie doskonałym początkiem szerszej współpracy pomiędzy Polską Agencja Kosmiczną, AGH oraz całą Siecią. Chętnie służymy naszymi kontaktami z przemysłem. Mamy świadomość, że nic nie pomaga w inspiracji studentów bardziej niż możliwość zaangażowania się – przyznał Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zmiana strategii

W opinii prof. Tadeusza Uhla, Dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, nauka światowa, w tym polska, niezwykle prężnie rozwija badania i kształcenie w obszarze technologii kosmicznych.

– Wyniki badań w tym sektorze służą ludzkości od wielu lat. Dzięki zmianie strategii podboju kosmosu przez największych graczy w tej dziedzinie, koszty udziału w badaniach nie są już barierą dla uczelni. W związku z tym mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Sieć Uczelni Kosmicznych będzie brała udział w wielu misjach i przyczyni się do wzrostu naszej konkurencyjności na arenie międzynarodowej, zarówno w obszarze naukowym jak  i komercyjnym – ocenił.