Prezes Echo: Zajmiemy wiodącą pozycję na krakowskim rynku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Echo Investment realizuje w Krakowie szereg inwestycji i przygotowuje się do kolejnych. Najważniejsze z nich to Brain Park, Kapelanka i Wita Stwosza. Łącznie te projekty wniosą na krakowski rynek 160 tys. mkw. powierzchni najmu oraz powierzchni mieszkalnej. Do tego dochodzi niemal 2 tys. mieszkań na wynajem.

Jeśli chodzi o Brain Park przy al. Pokoju, to deweloper przewiduje, że pozwolenie na użytkowanie biurowca otrzyma na przełomie października i listopada. To będzie 29 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 70 proc. jest już wynajęte. Budowa drugiej części obiektu, obejmująca blisko 13 tys. mkw., ma zostać rozpoczęta „wkrótce”. Na ostatniej konferencji wynikowej spółki dowiedzieliśmy się też o sprzedaży pierwszej fazy projektu w pierwszej połowie 2023 roku.

– To jest projekt, który chcemy sprzedać na początku kolejnego roku. Widzimy, że jesteśmy na właściwym poziomie wynajmu i będziemy w stanie zbyć ten obiekt – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Kapelanka

W połowie września radni przyjęli plan miejscowy dla „Kapelanki”, gdzie deweloper planuje realizację nowej inwestycji. Echo nie zdradza za wiele ani nie odpowiada na nasze zapytania dotyczące uchwalenia planu, który nie dopuszcza w tej lokalizacji zabudowy wielorodzinnej. Deweloper komunikuje tylko, że nowy projekt zastąpi centrum handlowe i będzie dedykowany „usługom oraz biurom”. Powierzchnia najmu szacowana jest na 80 tys. mkw. Niewykluczone jest jednak powstanie mieszkań na wynajem, w które Echo mocno inwestuje.

– Zatwierdzono nowy plan miejscowy dla tego obszaru i będziemy tworzyć w tym miejscu nowy projekt miastotwórczy. Tego rodzaju projekty się sprawdzają i dalej będziemy się na nich koncentrować. W tej chwili na tym terenie znajduje się centrum handlowe, które dobrze sobie radzi. Pracujemy nad projektem docelowym – mówił Nicklas Lindberg.

Wita Stwosza

O projekcie Echo położonym przy ul. Wita Stwosza wiemy, że ma on dostarczyć na rynek 40 tys. mkw. powierzchni najmu oraz powierzchni mieszkalnej. Powstaną tu mieszkania na wynajem i sprzedaż, a także powierzchnie biurowe i gastronomiczne. Centralnym miejscem tego terenu ma być „tętniący życiem plac publiczny”.

– Obok Dworca Głównego mamy świetną lokalizację. Tu też obowiązuje plan miejscowy. Będzie to kolejny miastotwórczy projekt, który będziemy realizować. Dzięki tym dwóm projektom [Kapelanka i Wita Stwosza – red.] zajmiemy wiodącą pozycję na krakowskim rynku. Widzimy, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu inwestycje – podkreślił prezes Echo Investment.

Mieszkania na wynajem (PRS)

Oprócz mieszkań na sprzedaż, deweloper mocno inwestuje w mieszkania na wynajem instytucjonalny (PRS). W Krakowie działają już dwie inwestycje Echo z tego segmentu – to budynek przy ul. Puszkarskiej (149 lokali), który jest w pełni wynajęty. Drugi znajduje się przy al. 3 Maja (386 lokali), z czego część lokali jest już dostępnych. Nicklas Lindberg chwali się, że udało im się zwiększyć czynsze o 30 proc. względem poprzedniego roku.

Do końca roku mają zostać uruchomione w Krakowie trzy budowy, w ramach których powstanie ponad 1400 mieszkań na wynajem. Jedna z nich na pewno znajdzie się przy al. Jana Pawła II.