Sądy uchylają plany, inwestorzy budują na „wuzetkach”

WSA fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Częściowe unieważniania planów miejscowych otwierają drzwi inwestorom do zabudowywania obszarów, które w założeniu miały pełnić inne funkcje. Jak do tej pory sąd wydał 62 niekorzystne dla miasta wyroki.

Kraków jest w dużej mierze pokryty planami miejscowymi, które regulują to, co na danym obszarze może powstać i jakie będzie miało parametry. Właściciele działek mają jednak możliwość zaskarżenia do sądu zapisów i często z tego korzystają, zwłaszcza, gdy w studium ich nieruchomości były przeznaczone w innym celu, niż później ustalono w to w planie miejscowym.

Do tej pory radni uchwalili 270 planów miejscowych, co do których zapadło 62 wyroki. Wiele z nich jest już prawomocnych, część – aktualnie 25 spraw –  jeszcze toczy się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

W przypadku, gdy miasto przegrywa, w planie powstaje biała plama, którą właściciel może zapełnić, występując najpierw o warunki zabudowy, a następnie o pozwolenie na budowę – zgodnie z tym, co jest zapisane w studium zagospodarowania przestrzennego.

Urząd, jak informuje zastępca dyrektora wydziału planowania przestrzennego Grzegorz Janyga, stara się uzupełniać te plamy poprzez wciąganie takich obszarów w powstający sąsiedni plan miejscowy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. – Obecnie prowadzone są prace planistyczne w stosunku do 19 obszarów, gdzie zostały unieważnione zapisy – dodaje.

Niekiedy wygląda to jak wyścig z czasem. Właściciele nie próżnują i składają wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Takich postępowań jest obecnie ponad 100 i dotyczą  m.in. budowy 22 budynków wielorodzinnych czy około 20 postępowań związanych z planami wniesienia kompleksów domów jednorodzinnych.

Na początek informacja

Radny Łukasz Maślona zaapelował do urzędników, aby radni mieli aktualną wiedzę na temat tego, jakie wyroki zapadają w tego typu postępowaniach. – Gdy zapada wyrok, musimy o tym wiedzieć. Wtedy można jakoś zareagować, poinformować okolicznych mieszkańców – stwierdził.

Według Maślony czas między potencjalnie niekorzystnym wyrokiem przed sądem I instancji można lepiej wykorzystać. Po prawomocnym, często jest za późno na jakiekolwiek działania władz miasta.

Komisja Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa przegłosowała wniosek, w którym zwróciła się do prezydenta Krakowa o każdorazowe przekazywanie do komisji informacji o wydawanych wyrokach sądowych Wojewódzkich Sądów Administracyjnych jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchylenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego bądź też części ich zapisów.

Do tematu wrócimy.