Skanska wchodzi na krakowski rynek mieszkaniowy. Na początek "brama wjazdowa do Ludwinowa"

Zjeżdżając z ulicy Marii Konopnickiej w głąb Starego Podgórza, zaraz za stacją benzynową przy ul. Orawskiej szwedzki deweloper wybuduje 5-piętrowy budynek ze 138 mieszkaniami.


Deweloper uzyskał pozwolenie na realizację inwestycji i niezwłocznie przystąpił do sprzedaży apartamentów. Na temat rozpoczęcia budowy Skanska nie spekuluje, natomiast termin ukończenia inwestycji przewidziano na II kwartał 2023 roku.

Hemma Orawska będzie pięciopiętrowym apartamentowcem, w którym powstanie 138 mieszkań z balkonami lub loggiami – w większości zabudowanymi. Przy mieszkaniach na parterze powstaną prywatne ogródki, natomiast do dyspozycji wszystkich mieszkańców będzie kameralne, zielone patio. Pod budynkiem przewidziano miejsca parkingowe w garażu podziemnym – czytamy w komunikacie dewelopera.

Zarówno sam apartamentowiec, jak i teren inwestycji, zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodziców z małymi dziećmi. W reprezentacyjnym lobby znajdzie się także recepcja.

– W przypadku Hemmy pomyśleliśmy o zaprojektowaniu przestrzeni wspólnych dla mieszkańców. Mogą one mieć charakter zarówno świetlicy służącej spotkaniom i wzajemnej integracji, wypicia sąsiedzkiej kawy, jak i być wykorzystywane do celów zawodowych i np. jako przestrzeń coworkingowa – dodaje Michał Smogór, menadżer projektu.

Brama wjazdowa do Ludwinowa

Za projekt apartamentowca odpowiada krakowska pracownia architektoniczna – Grupa 3D.

– Hemma Orawska znajduje się w ciekawym miejscu, które łączy salon Krakowa – ciąg alei 29 Listopada, Trzech Wieszczów i ul. Konopnickiej obudowanego eleganckimi kamienicami, budynkami uniwersyteckimi, muzeami, hotelami i innymi obiektami użyteczności publicznej z historyczną zabudową Starego Podgórza. Budynek staje się zatem bramą wjazdową do Ludwinowa – cichej dzielnicy rozciągającej się wzdłuż rzeki Wilgi – mówi Witold Padlewski, architekt z Grupy 3D.

– Idea bramy i łączenia dwóch światów została zapisana w formie i elewacji budynku. Lekka, swobodna forma zbudowana z przeszklonych loggii została oflankowana bryłami o fakturze cegły, która nawiązuje do przemysłowej zabudowy tej części Podgórza. Wykorzystano tu zarówno tradycyjne materiały - wątek ceglany, niewielkie balkony z detalami z czarnej stali, drewno, jak i charakterystyczne proporcje ciężkich gzymsowanych ścian przebitych wąskimi otworami okien – wyjaśnia Witold Padlewski.

Smart home

Mieszkania i teren nowej inwestycji Skanska zostaną wyposażone w bazową wersję systemu smart home (Appartme by Skanska), który pozwala na sterowanie gniazdami elektrycznymi, oświetleniem oraz ustawieniami ogrzewania. Istnieje możliwość indywidualnego rozbudowania systemu smart home i wyposażenia go w dodatkowe funkcje.

W mieszkaniach przewidziano też ścienne nawiewniki antysmogowe. Miejsca parkingowe można dostosować do ładowania samochodów elektrycznych. Na wewnętrznym patio znajdą się też monitorowane stojaki na rowery.

Patio oraz teren zielony przynależny do inwestycji zostaną obsadzone rodzimymi i udomowionymi gatunkami roślin. Wśród nich staną budki dla ptaków i domki dla owadów.

Historyczny moment

Rozpoczęcie realizacji projektu na krakowskim Podgórzu to ważny moment w historii Skanska – do tej pory deweloper prowadził inwestycje mieszkaniowe w Warszawie.

– To niezwykle ważny moment w historii rozwoju naszej firmy. Nasze podejście do idei zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego będziemy mogli realizować i popularyzować również w Krakowie – mówi Aleksandra Goller, dyrektor sprzedaży w Skanska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze