Ten hotel zostanie uruchomiony po 6 latach [ZDJĘCIA]

Kopernika 6 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilka miesięcy temu zakończono budowę pięciogwiazdkowego hotelu Ferreus przy ul. Kopernika, lecz nie otwarto go jeszcze ze względu na pandemię. Budowę obiektu rozpoczęto w 2015 roku. Dlaczego trwała ona tak długo?

Stalprodukt, inwestor odpowiedzialny za budowę hotelu Ferreus, powołał spółkę, której zadaniem jest zarządzanie obiektem, otrzymał pozwolenie na jego użytkowanie oraz pozytywne stanowisko w zakresie ochrony przeciwpożarowej od komendanta miejskiego PSP w Krakowie. Mimo gotowości i spełnienia wymogów hotel nie został jeszcze uruchomiony z uwagi na brak zagranicznych gości, do których inwestor przede wszystkim kieruje swoją ofertę.

– Ze względu na pandemię koronawirusa wstrzymaliśmy się z uruchomieniem hotelu. Przewidywany termin rozpoczęcia działalności to trzeci kwartał 2021 roku – czytamy w sprawozdaniu finansowym spółki.

Uruchomienie hotelu nastąpi, gdy inwestor będzie pewny, że obłożenie tego rodzaju obiektów na rynku jest satysfakcjonujące. Jeszcze w fazie planowania inwestycji hotelarskich zakłada się minimalny stopień obłożenia obiektu, aby jego ciągłe funkcjonowanie było opłacalne.

Hotel Ferreus jest budynkiem o pięciu i sześciu kondygnacjach naziemnych oraz dwóch podziemnych. W obiekcie ulokowano 71 pokoi hotelowych oraz 37 miejsc parkingowych w garażu podziemnym. – Hotel posiada również sale konferencyjne, restaurację oraz strefę odnowy biologicznej z basenem, saunami i salą fitness – opisuje generalny wykonawca inwestycji, firma Re-Bau.

Zamiast starej kamienicy, luksusowy hotel

Budowę hotelu rozpoczęto we wrześniu 2015 roku. Jak wówczas informowaliśmy, realizacja inwestycji miała potrwać nie więcej niż kilkanaście miesięcy, tymczasem zaraz minie sześć lat od wszczęcia prac.

Wcześniej na tym terenie stała trzypiętrowa kamienica frontowa zbudowana w okresie międzywojennym w stylu Art Deco. Ponieważ budynek podlegał ochronie konserwatorskiej, wojewódzki konserwator zalecił pozostawienie całej frontowej ściany kamienicy i oficyny tylnej. Pozostałe obiekty na tym terenie mogły zostać rozebrane.

– Budowa tego hotelu była ambitnym zadaniem m.in. z uwagi na konieczność wykonania zabezpieczenia  głębokiego wykopu, przy jednoczesnej ochronie sąsiednich zabudowań i pozostawieniu zabytkowej ściany frontowej budynku oraz części zabudowań z XIX wieku – opisywał wykonawca w okresie wieńczenia inwestycji.

Wymogi konserwatorskie, utrzymanie dawnych zabudowań i elementów budynku głównego były m.in. przyczyną tak rozciągniętej w czasie realizacji inwestycji, mimo jej niewielkich rozmiarów. Szczegółowe problemy związane z budową hotelu Ferreus przedstawiono w miesięczniku Inżynieria i Budownictwo (nr 10/2017).

W sprawozdaniu finansowym spółki Stalprodukt możemy dodatkowo wyczytać, że budowa hotelu wyniosła prawie 59 mln zł, czyli o kilka milionów mniej niż we wcześniej przygotowanym kosztorysie (66 mln zł).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus