Trudny rynek pracy w czasach pandemii - w tych branżach praca jest stabilna

fot. ©September - stock.adobe.com
Ponad 6 proc. – tyle według danych GUS-u pod koniec października wyniosła stopa bezrobocia. To wynik o około 1,5 punktu procentowego wyższy niż ten zanotowany w ubiegłym roku. Na szczęście nie wszystkie branże spowolniły w wyniku pandemii.

Kryzys wyraźnie widać też w wielu branżach – przede wszystkim gastronomicznej, hotelarskiej, fitness oraz rozrywkowej, które niemal przez cały rok pozbawione były możliwości normalnego funkcjonowania.

Są jednak branże, które mimo pandemii zdołały zachować stabilność, a nawet zanotowały wzrosty. Możemy przyjrzeć się temu, przeglądając zestawienie ofert pracodawców z Krakowa na Aplikuj.pl, ale też na podstawie wysokości wynagrodzeń w niektórych sektorach. Zdecydowanie wzrosły bowiem pensje np. programistów – jak dowiadujemy się z danych GUS-u, w branży IT wynagrodzenia wzrosły średnio o 500 złotych miesięcznie. Podobnie jest też w branży naftowej (490 złotych), poligrafii (330 złotych) oraz w przypadku wykwalifikowanych specjalistów (460 złotych). W których jeszcze sektorach sytuacja jest najkorzystniejsza?

Gdzie można znaleźć pracę w czasie pandemii? E-commerce

Według dokumentu Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r. GUS branża, z usług e-commerce korzystało w tym roku 61% wszystkich mieszkańców kraju, to wzrost o niemal 8% w porównaniu do roku poprzedniego. Tak dobrze nie było od kilkunastu lat, a jeśli porównać obecną sytuację do tej w bezpośrednio poprzedzających ją okresach, można zauważyć efekty, których wypracowanie przed pandemią zajmowało kilkadziesiąt miesięcy.

Do zakupów online Polacy masowo przekonali się ze względu na zamknięte sklepy stacjonarne oraz ryzyko zakażenia. Co ciekawe, sektorem, który w internecie odniósł w 2020 największy sukces, jest branża spożywcza. Jak wynika z raportu platformy Shoper, łączna wartość wszystkich artykułów spożywczych kupionych w tym roku online jest większa o blisko 240 proc. w porównaniu do poprzedniego. Ogromne wzrosty oznaczają większe zapotrzebowanie na pracowników. Jest ono na tyle duże, że specjalista ds. e-commerce był w minionych miesiącach jedną z trzech najbardziej poszukiwanych profesji.

IT ma się dobrze

Zarówno w związku z rozkwitem e-commerce, jak i koniecznością zautomatyzowania licznych procesów i cyfryzacji, specjaliści branży IT czy ICT są w dobrej sytuacji na rynku pracy. Zgodnie z polską Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, sektor ten obejmuje ok. 20 obszarów zawodowych w zależności od specjalizacji. Jeśli więc korzystanie z nowoczesnych technologii leży w kręgu naszych zainteresowań, być może warto postarać się o zdobycie umiejętności i kwalifikacji, które umożliwią pracę w tej branży. Zyskujemy w ten sposób szansę na stabilny i dobrze płatny zawód.

Jak znaleźć zatrudnienie w kryzysie? Produkcja i magazyny

Negatywnych skutków lockdownu nie widać też w przemyśle. Na portalach ogłoszeniowych nadal sporą część ogłoszeń stanowią te skierowane do operatorów maszyn. Są wśród nich zarówno te dotyczące stanowisk wymagających odpowiednich kwalifikacji (np. obsługi i programowania maszyn CNC), jak i adresowane do pracowników niewykwalifikowanych. Sytuacja dobrze wygląda też w branży magazynowej. O ile tylko posiadamy uprawnienia do obsługi wózków widłowych, nie będziemy narzekać na brak propozycji – niemało ogłoszeń o pracy na produkcji znajdziemy w rejonie Skawiny czy Myślenic, a jeszcze więcej, szukając ofert w pobliżu Andrychowa i Podbeskidzia.

Praca a COVID-19. Gdzie szukać zajęcia? Dostawa przesyłek

Beneficjentem tegorocznego boomu na zakupy online okazała się również branża KEP, czyli kurier, ekspres, przesyłka. Obroty wielu firm – na przykład DHL – były w 2020 wyższe niż kiedykolwiek. Nie zapowiada się też na osłabienie tego trendu, co może być ogromnym sukcesem dla sektora, który dotychczas stanowił jeden z najbardziej zadłużonych w polskiej gospodarce (źródło: www.media.bik.pl/informacje-prasowe) Okres szczególnie wytężonej pracy przypada oczywiście na listopad i grudzień. W tym roku zapotrzebowanie na pracowników jest rekordowo duże, bo wielu klientów z obawy przed zakażeniem mimo otwarcia galerii handlowych wybrało zakupy online.