Tylu pustych biur nie było w Krakowie od dekady

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wolumen transakcji zawartych w pierwszym kwartale 2021 roku na krakowskim rynku biurowym wyniósł 26,7 tys. mkw. i był niższy o 55% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wśród rodzajów transakcji dominowały nowe umowy (50%) i renegocjacje (48%), natomiast ekspansje stanowiły zaledwie 2% całkowitego popytu – wynika z raportu firmy doradczej Cresa.

– W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano wzrost zainteresowania wśród firm powrotem do rozmów o powierzchni biurowej. Po roku funkcjonowania w warunkach pandemii, mają one już jasno określone potrzeby, wiedzą, jaki system pracy się u nich sprawdza, i są już gotowe na podjęcie decyzji, a to stanowi bardzo ważny sygnał dla rynku – mówi Karolina Słysz, dyrektor biura Cresa Polska w Krakowie.

– Poziom pustostanów w Krakowie nadal rośnie, dzięki czemu najemcy będą mogli uzyskać przewagę w rozmowach z wynajmującymi. Dlatego jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie analizy dostępnych ofert i przystąpienie do negocjacji – dodaje ekspertka.

Ponad 20 tys. nowej powierzchni biurowej w I kw. 2021

Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wyniosły 1,57 mln mkw. i powiększyły się w ciągu roku o 8,2%. Średnioroczne tempo wzrostu rynku w ostatnich 5 latach osiągnęło poziom 18,3%.

W stolicy Małopolski w pierwszym kwartale oddano do użytku 2 budynki biurowe: Equal Business Park D (11,6 tys. mkw., Cavatina) oraz Ocean Office Park, część A1 (7,8 tys. mkw., Cavatina). Pozwolenie na użytkowanie otrzymała również dobudowana część Lubicz I Business Centre o powierzchni 2 tys. mkw. Nowa podaż wyniosła łącznie 21,4 tys. mkw. i była o 36% niższa niż rok wcześniej.

O połowę mniej nowych najemców

W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku najemcy w Krakowie wynajęli prawie 26,7 tys. mkw., co oznacza spadek o 55% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wśród rodzajów transakcji dominowały nowe umowy (50%) i renegocjacje (48%), natomiast ekspansje stanowiły zaledwie 2% całkowitego popytu.

– Ponad 47% ze 150 tys.mkw. powierzchni biurowej będącej obecnie w budowie ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie jeszcze w 2021 roku. Wśród największych krakowskich realizacji biurowych, których ukończenie zaplanowano na najbliższe kwartały, są między innymi Tertium Business Park III (BUMA) oraz pierwszy budynek kompleksu The Park (White Star) – wyjaśnia Iga Kraśniewska z firmy Cresa.

Największe transakcje najmu w pierwszym kwartale 2021 roku obejmują: renegocjację umowy najmu w budynkach Galileo, Newton, Edison (11,3 tys. mkw., poufny najemca), nową umowę firmy Ringier Axel Springer w V.Offices (4,3 tys. mkw.) oraz umowę przednajmu zawartą przez Zooplus Polska w High Five 3 (2 tys. mkw.).

Prawie ćwierć miliona mkw. pustostanów

Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. wyniosła zaledwie 2,7 tys. mkw., o 93% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wpływ na ten wynik miał dalszy wzrost pustostanów do 236,2 tys. mkw.

Wskaźnik pustostanów na koniec marca wyniósł 15%, co oznacza wzrost o 1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 5 p.p. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie – od 9 EUR/mkw./miesiąc w południowych częściach miasta do 15,5 EUR/mkw./miesiąc w centralnych lokalizacjach.

comments powered by Disqus