UEK buduje i modernizuje. Co powstanie za dawnym „szkieletorem”?

Wizualizcja, Art Studio Paweł Kurzeja fot. materiały prasowe UEK

Centrum Obsługi Studenta czeka na pozwolenie na budowę, tymczasem Uniwersytet Ekonomiczny przygotowuje się do rozpisania kolejnego przetargu dotyczącego terenów przy ul. Beliny-Prażmowskiego.

Umowa na budowę Centrum Obsługi Studenta została podpisana z wykonawcą, firmą Re-Bau, w marcu zeszłego roku. W budynku o powierzchni 3,5 tys. mkw. znajdą się wszystkie jednostki uczelni, które zajmują się sprawami studenckimi. Inwestycja kosztuje uczelnię ponad 44 mln złotych.

Jakie postępy?

– Budowa budynku COS na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbywa się zgodnie z przyjętym do umowy harmonogramem. Obecnie wykonano rozbiórkę starego Pawilonu D. Przeniesiono w nowe miejsca agregaty prądotwórcze i klimatyzacyjne oraz wykonano obejścia instalacji centralnego ogrzewania służące do zasilania sąsiednich budynków. Całość terenu wyrównano – mówi Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Wykonawca, zgodnie z podpisaną umowa, miał za zadanie opracować dokumentację i zdobyć pozwolenie na budowę. Rzecznik prasowy UEK informuje, że gotowy jest projekt budowlany i znaczne części projektu technicznego.

– Złożona dokumentacja czeka na uzgodnienie Miejskiego Konserwatora Zabytków, a w następnej kolejności – wydania pozwolenia na budowę – stwierdza Kozakiewicz.

Co z historycznymi zabudowaniami?

Uczelnia ma również plany zagospodarowania obszaru, gdzie jeszcze do końca 2023 roku funkcjonowała firma Diamond (zajmująca się armaturą kuchenną i łazienkową). Przedsiębiorstwo dzierżawiło od Uniwersytetu Ekonomicznego kilka historycznych budynków.

Teraz UEK zamierza ogłosić przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. – Po wykonaniu wstępnej dokumentacji projektowej, zostanie ogłoszony przetarg na projekt i modernizację budynków, co odbędzie się prawdopodobnie końcem 2024 roku – mówi Paweł Kozakiewicz.

– Uniwersytet planuje zagospodarować docelowo budynki dla własnych laboratoryjno-administracyjnych potrzeb. Niewykluczone, że w okresie przejściowym część hal zostanie wynajęta – dodaje rzecznik UEK-u.