Wstrzymano budowę Galerii Wieliczka

fot. galeriawieliczka.pl

Budowa galerii handlowej położonej na pograniczu Krakowa i Wieliczki została wstrzymana. – Prace budowlane zostały zawieszone na okres zimy – wyjaśnia manager projektu Rafał Szymański.

Budowa nad nowym centrum handlowym przy ul. Krakowskiej i drodze krajowej nr 94 miała zakończyć się na przełomie roku 2020 i 2021. Jednakże trudności w branży handlowej sprawiły, że prace nad obiektem musiały zostać wstrzymane. Kiedy możemy spodziewać się otwarcia Galerii Wieliczka?

– Ze względu na trudny okres dla tego typu obiektów handlowych, dokładna data otwarcia nie jest nam znana. Obecnie kontynuujemy działania projektowe oraz proces komercjalizacji przestrzeni. Sytuacja gospodarcza skłania nas niestety do renegocjacji umów z najemcami wcześniej podpisanymi. W pierwszym kwartale 2021 roku będziemy mogli podać oficjalną datę otwarcia galerii – mówi przedstawiciel inwestycji Rafał Szymański.

Od stycznia do grudnia odwiedzalność obiektów handlowych spadła o 30 proc. względem roku poprzedniego. W dużych centrach handlowych liczących powyżej 40 tys. mkw. jak w przypadku Galerii Wieliczka, odwiedzalność spadła o 31 proc. – wynika z najnowszego raportu firmy Retail Institute, monitorującej 140 obiektów handlowych. Skumulowana wartość obrotów sieci handlowych i usługowych zmniejszyła się o 25 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Udało się czegoś dokonać

Mimo że inwestor zawiesił prace nad budową galerii w Wieliczce, to część jej działa już od ponad roku – market budowlany Leroy Merlin wchodzi w skład centrum handlowego i zajmuje 10 tys. mkw. powierzchni z 42 tys. mkw., które w sumie będą dostępne w galerii.

W ramach inwestycji przewidziano uruchomienie 60 lokali handlowo-usługowych, w tym duży sklep spożywczy, drogerie, gabinety medyczne i 2 tys. mkw. powierzchni sportowej. Sporą część centrum zajmie strefa restauracyjno-kawiarniana. Jedyne, z czego zrezygnował inwestor, a co zarazem jest typowe dla tego rodzaju obiektów handlowych, to kino. Ponadto zaplanowano 600 miejsc parkingowych dla klientów.