Zamiast Plazy biurowiec i hotel

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W listopadzie inwestor poinformował o rozpoczęciu rozbiórki Galerii Plaza. Na początek ruszyły prace wewnątrz obiektu, wkrótce zburzona zostanie bryła. Z najnowszego obwieszczenia prezydenta wiemy, co powstanie zamiast centrum handlowego.

Firma Strabag zapowiada, że fragmenty dawnego budynku galerii handlowej planuje pozostawić. – Znajdą one swoje zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze. Przy okazji będziemy mogli zachować część kultowej dla krakowian historii tego miejsca – skomentował Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający Strabag Real Estate.

Deweloper nie chce ujawniać swoich planów co do przyszłej zabudowy na tym terenie. Oficjalny komunikat mówi jedynie o „nowoczesnym i wielofunkcyjnym kompleksie kilku obiektów”. Prace rozbiórkowe mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku, natomiast inwestycja ma być gotowa w 2025 roku.

Z najnowszego obwieszczenia prezydenta w sprawie tej inwestycji, wiemy, że Strabag planuje postawić tam biurowiec oraz hotel. Toczy się obecnie postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla „przebudowy garażu podziemnego otwartego z budową zespołu składającego się z budynku biurowo-usługowego i budynku hotelowo-usługowego”.

– Złożyliśmy dwa wnioski o wydanie decyzji środowiskowej, zakładające realizację budynków biurowo-usługowych lub budynków biurowo-usługowych i hotelowo-usługowych. Nadal rozpatrujemy oba scenariusze, a decyzja nie zapadła. Gdy tylko to się stanie, poinformujemy o ostatecznym charakterze inwestycji – mówi nam Maja Połubińska, przedstawicielka Strabag Real Estate.

Wyburzenia bryły obiektu, czyli tzw. rozbiórki twarde powinny ruszyć za około dwa miesiące, choć niewykluczone, że stanie się to wcześniej – poinformował nas deweloper.