Groźna rutyna w pracy

Blisko 15,5 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale tego roku. Jak na razie to najnowsze dane udostępnione przez GUS.

Dokładnie 14433 pracowników zostało poszkodowanych podczas wykonywania swoich obowiązków. To wzrost o blisko 8 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku. W pierwszym trzech miesiącach tego roku zginęły 74 osoby. Następne 75 osób zostało ciężko rannych.

Jak podał GUS, najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: śląskim (1,50), zachodniopomorskim (1,39) oraz opolskim (1,38), a najniższy w województwach: mazowieckim (0,85), małopolskim (0,88) oraz podkarpackim (0,96).

Anna Majerek, rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, poinformowała, że w I kwartale roku do OIP zgłoszonych zostało 95 zdarzeń, w których zginęło 12 osób, a 29 pracowników doznało ciężkich obrażeń.

Natomiast w całym 2023 roku inspektorzy zbadali okoliczności 112 wypadków, z których część miała miejsce jeszcze w 2022 roku. Wtedy to poszkodowanych zostało 125 pracowników, z czego 47 doznało ciężkich obrażeń, a 21 osób zmarło.

Przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje, iż statystyki z lat 2021-2023 pokazują, iż największe zagrożenia wypadkowe na terenie województwa małopolskiego występują w działalności produkcyjnej i budownictwie.

– Do wypadków w tych dwóch branżach najczęściej przyczynia się nieprawidłowa organizacja pracy, nieprawidłowe zachowania pracownika, brak nadzoru, brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające oraz lekceważenie zagrożeń. Przyczyną wypadków są często nieodpowiedzialne zachowania pracowników, rutyna, niestosowanie ochron indywidualnych i niedbanie o właściwe wykonanie zabezpieczeń stałych – mówi Anna Majerek.