Mieszkania w Krakowie. Ceny rosną, metraż maleje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na krakowskim rynku pojawiło się mniej mieszkań niż przed rokiem. Były za to statystycznie mniejsze i na pewno droższe niż pod koniec września 2022 roku.

Od stycznia do końca września tego roku do krakowian trafiło blisko 7,3 tys. lokali mieszkalnych. To niewiele mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem (o 3,7 proc.). Przez pierwsze dziewięć miesięcy powstało 6896 mieszkań i 385 domów. Patrząc na całą Małopolskę, pod Wawelem wybudowanych zostało 45 proc. z wszystkich mieszkań w województwie.

Jak wynika z danych GUS-u, przeciętna powierzchnia lokalu wyniosła 59 metrów kwadratowych. To o 3,4 mkw. mniej niż średnia z 2022 roku.

Dzieląc ten wynik na domy i budownictwo wielorodzinne – domy zmalały średnio o 2,2 mkw., a mieszkania o 2,7 mkw. i obecnie statystyczne mieszkanie w Krakowie ma 53,2 mkw.

– W okresie sprawozdawczym rozpoczęto budowę 4146 mieszkań (o 13,8 proc. mniej niż w okresie styczeń–wrzesień 2022 r.), których wykonawcami są głównie firmy deweloperskie (3826) oraz inwestorzy indywidualni (320) – informuje Główny Urząd Statystyczny w Krakowie.

Jeśli chodzi o cenę, to w porównaniu tylko do początku tego roku za metr kwadratowy płacimy średnio ponad 20 proc. więcej.

W październiku trochę lepiej

Warto jednak uzupełnić te dane o wcześniej publikowane opracowanie analityków z serwisu otodom.pl. W Krakowie w październiku zanotowany został aż 225-procentowy wzrost podażowy względem września i pierwszy raz w ofercie znalazło się więcej lokali niż zostało sprzedanych.

– W październiku 2023 r. ofertę działających w Krakowie deweloperów zasiliło jednak ponad 850 nowych ofert, o 225% więcej niż przed miesiącem i o 100 więcej niż sprzedano w tym samym czasie, co pozwoliło zatrzymać galopujące ceny – podali twórcy raportu.

Według portalu rynekpierwotny.pl, średnia cena za mkw. w Krakowie to obecnie 15 478 złotych. W ofercie jest natomiast około 4,5 tys. lokali.

A to tym, jak wygląda sytuacja w budownictwie w naszym kraju, można przeczytać poniżej: