Nowe mieszkania skurczyły się o 9 metrów. Najbardziej w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 2009 roku przeciętna powierzchnia nowych mieszkań deweloperskich konsekwentnie malała. Przez 6 lat statystyczny lokal skurczył się aż o 9 mkw. Dane za ostatnie lata sugerują jednak, że Polacy nie chcą kupować lokali nadmiernie kompaktowych – przedstawiają analitycy HRE Investments.

Deweloperzy sukcesywnie zmniejszają powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania – wynika z danych GUS. W 2009 roku średnia powierzchnia mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wynosiła w dużych miastach około 65 mkw. Po upływie 11 lat wielkość ta skurczyła się do 56 mkw. Powody, dla których malała powierzchnia nowobudowanych lokali, są przede wszystkim finansowe.

– Po pierwsze kurczenie się mieszkań ma związek z możliwościami finansowymi Polaków. Do tego w ostatnim czasie sporo mieszkań trafiało w ręce inwestorów, którzy chcą czerpać zyski z wynajmu nieruchomości. Trzecim powodem z grona tych finansowych jest też chroniczny brak ziemi pod zabudowę mieszkaniową, czego efektem są drożejące grunty – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Katowice dogoniły Kraków

Wyniki z jednego roku mogą być obarczone znaczną przypadkowością – np. w Opolu wysoki wynik może być efektem zakończenia większej niż zwykle liczby domów jednorodzinnych, a niski wynik w Gorzowie Wielkopolskim może sugerować, że akurat w 2020 roku deweloperzy oddawali więcej mieszkań w blokach.

– Warto spojrzeć też na tę kwestię z perspektywy dłuższej. Okazuje się wtedy, że tradycyjnie najmniejsze mieszkania deweloperzy produkowali na rynku krakowskim, a największe w Katowicach. W Krakowie – począwszy od 2011 roku przeciętna powierzchnia utrzymywała się w podobnym zakresie – od 52 do 56 mkw. – wyjaśnia Bartosz Turek.

Zupełnie inaczej sytuacja rozwijała się w ostatnich latach w Katowicach. Jeszcze w 2009 roku przeciętne deweloperskie „M” miało tam powierzchnię aż 90 mkw. W 2012 roku było to nawet prawie 100 metrów. Od tego czasu wskaźnik ten zaczął stopniowo się obniżać zrównując się w ubiegłym roku z Krakowem.

comments powered by Disqus