W Tesco już nie zamówisz online. Pracownicy do zwolnienia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Tesco poinformowało o zamknięciu kolejnych sklepów i zwolnieniach grupowych. Zmiany częściowo dotyczą również Krakowa.

Wtorkowy komunikat sieci mówi m.in. o zamknięciu sześciu sklepów, które nie zostały objęte zapowiedzianą w czerwcu transakcją z właścicielem sieci Netto (o szczegółach informowaliśmy m.in. TUTAJ). Żaden z tych sześciu sklepów nie jest zlokalizowany w Krakowie – na liście znalazły się placówki z Warszawy, Bielska-Białej, Opola, Łodzi, Gdyni i Ostrowa Wielkopolskiego. Będą one działać tylko do końca października.

Koniec zakupów online

Krakowskich pracowników i klientów Tesco dotyczy jednak inna wiadomość. Z końcem października przestanie bowiem funkcjonować usługa E-zakupy, która w Krakowie jest obsługiwana przez placówkę przy ul. Kapelanka.

To oznacza nie tylko, że z ulic znikną oklejone na niebiesko samochody, ale przede wszystkim pracę stracą osoby, które były zaangażowane w tę część działalności sklepu. – Zapowiedziane zmiany obejmą pracowników biura i sklepu przy ul. Kapelanka 56 w Krakowie, zatrudnionych przy realizacji usługi E-zakupy – czytamy w odpowiedzi biura prasowego na nasze pytania.

Nie uzyskaliśmy natomiast informacji, o jakiej skali zwolnień mowa. Nie wie tego też związek zawodowy zrzeszający pracowników Tesco Polska. – Nie było jeszcze konsultacji. Zostały nam na razie przedstawione tylko ogólne informacje – usłyszeliśmy w NSZZ Solidarność.

Te ogólne informacje są takie, że zwolnienia grupowe obejmą niemal 900 osób: do 837 zatrudnionych na stanowiskach podstawowych i do 62 osób sprawujących nadzór nad pracownikami. Cały proces ma potrwać od 21 września do końca roku.

Komunikat wydany przez Tesco przedstawia sprawę w jasnych barwach. – Mamy świadomość, że decyzja o zamknięciu kanału sprzedaży internetowej Tesco nie jest łatwa dla koleżanek i kolegów oraz naszych klientów, jednak stanowi integralną część procesu przygotowań do przekazania naszego biznesu nowemu właścicielowi. Usługa E-zakupy, wprowadzona w 2012 roku, zmieniła polski rynek handlu i była bardzo ceniona przez klientów. Niezależnie od tej decyzji, przed nami perspektywy nowych, fascynujących projektów w ramach większego, połączonego biznesu – komentuje Dyrektor Zarządzający Tesco Polska Martin Behan.

Cztery sklepy zmienią szyld

W Krakowie szyld z Tesco na Netto zmienić mają cztery z pięciu placówek: przy ul. Babińskiego, Wybickiego, Dobrego Pasterza i na os. Teatralnym. Ma się to stać maksymalnie w ciągu dwóch lat, o ile zostaną spełnione wszystkie formalne warunki i transakcja będzie mogła dojść do skutku. Pod koniec sierpnia Komisja Europejska poinformowała o przekazaniu tej sprawy do polskiego organu, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Główna siedziba przy ul. Kapelanka ma natomiast zostać wykupiona przez dewelopera Echo Investment. Trudno na tym etapie określić dokładnie, co będzie to oznaczało dla funkcjonowania biura i sklepu. Według pierwotnych deklaracji, sklep miał nadal funkcjonować, Tesco miałoby tam mieć nadal swoje biura, ale już jako najemca, a nie właściciel. – Umowa sprzedaży nieruchomości do Echo Investments pozostaje w mocy. Sklep funkcjonuje bez zmian – czytamy w mailu przesłanym do redakcji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki